TÉMA

Hygienická stanice

Čaj, odpočívat, zvážit očkování, radí primář v sezoně respiračních onemocnění

S nástupem podzimu jsou na vzestupu respirační onemocnění a očekává se jejich sezona. Jedná se o běžné nachlazení, rýmu či zánět průdušek, ale i vážnější nemoci jako covid-19 nebo chřipku. Desítky virů se podle primáře infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavla Dlouhého chovají různě. Některé se usadí v nose, některé v hrdle a jiné postupují hlouběji do průdušek nebo do plic. Dlouhý doporučuje obezřetnost zejména starším lidem a těm, kteří trpí nějakým chronickým onemocněním. Zvážit by měli očkování.
27. 9. 2024Aktualizováno27. 9. 2024|

Na osmi místech platí zákaz koupání kvůli sinicím

Hygienici vyhlásili zákaz koupání už v osmi lokalitách napříč Českem, nově na koupališti Sedmihorky v Libereckém kraji. Dalších dvanáct koupacích ploch označili za nevhodné ke koupání. Nejčastější příčinou je podle ministerstva zdravotnictví (MZd) zvýšený výskyt sinic.
2. 8. 2024|

Žádné neočkované dítě proti černému kašli nebude vyřazeno z výuky, říká Svrčinová. Chlíbek mluví o „kličkované“

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová trvá na tom, že žádné dítě neočkované proti černému kašli nebude vyřazeno z výuky ve škole. Podle epidemiologa Romana Chlíbka se tím ale příslušná vyhláška ohýbá, vyřazení neočkovaného dítěte je podle něj naopak základní opatření. Svrčinová a Chlíbek byli hosty pořadu 90' ČT24.
19. 3. 2024|

Ministr Válek vidí očkování coby nejprověřenější cestu, jak se chránit před černým kašlem

V Česku se od začátku roku nakazilo černým kašlem přes tři tisíce lidí, jen tento týden jich přibylo 810. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) za tím vidí souběh dvou faktorů: opatření během covidu a klesající zájem o očkování. Uvedl to v pořadu Události, komentáře.
16. 3. 2024|

Vláda připouští zmrazení plateb za státní pojištěnce. Zdravotnické odbory hrozí stávkou

Zdravotnické odbory od půlnoci z úterý na středu vstupují do stávkové pohotovosti kvůli vládním plánům na úspory ve zdravotnictví. Podle návrhu státního rozpočtu, který v úterý odpoledne schválila vládnoucí koalice, se počítá se zachováním plateb za státní pojištěnce na úrovni loňského roku, tedy nikoli s jejich zvýšením, o němž rozhodla předchozí vláda. Kvalitu ani dostupnost zdravotní péče to podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) neohrozí.
8. 2. 2022Aktualizováno8. 2. 2022|

Hygieny podle Seznamu čeká v rámci škrtů propouštění, ministerstvo to popřelo

Úspory v rozpočtu na ministerstvu zdravotnictví se mají dotknout i krajských hygienických stanic. Podle serveru Seznam Zprávy jim ministerstvo v dopise oznámilo, kolik pracovníků mají propustit. Zdravotnictví ale popřelo, že by dalo hygienám pokyn k propouštění. Někteří zaměstnanci podle resortu informace dezinterpretovali. Nový návrh rozpočtu má vláda schvalovat ve středu, zmrazením plateb za státní pojištěnce plánuje ušetřit téměř jedenáct miliard korun.
4. 2. 2022Aktualizováno4. 2. 2022|

Ohodnocení hygieniků se změní, rozhodla vláda. Jednala i o dřívějším důchodu v náročných profesích

Vláda v pondělí změnila odměňování zaměstnanců v hygienické službě, výrazně víc budou mít hygienici v klíčových pozicích a zvýší se zvláštní příplatky. Růst platů ve veřejné sféře ale jinak vláda neřešila. Kabinet jednal o poslaneckém návrhu ČSSD na dřívější odchody do starobního důchodu pro lidi v náročných profesích, ministři zaujali neutrální stanovisko. Schválili plán proti klimatickým změnám, na programu měli i nařízení o letním čase nebo zvýšení letošního rozpočtu Státního fondu podpory investic o 1,8 miliardy korun na 5,24 miliardy korun.
13. 9. 2021Aktualizováno13. 9. 2021|

Hygienické stanice nestíhají trasovat. Od příštího týdne pomůže sebereportování

Do týdne by všichni lidé pozitivně testovaní na covid měli spolu s výsledkem vyšetření dostávat odkaz na takzvané sebereportování. Jedná se o on-line formulář, do kterého mohou lidé dobrovolně vyplnit informace o svých kontaktech v posledních dnech a pomoci tak hygienikům s jejich hledáním. Hygienickým stanicím totiž přibývá případů, které nestíhají dořešit, například v Praze jich ke čtvrtku bylo víc než tisíc.
3. 10. 2020|

Páteřní laboratoře spolu s těmi, které už fungují, by měly zvládnout 25 tisíc testů denně, řekl Vojtěch

Počet testovaných lidí na koronavirus by se měl zvyšovat. Laboratoře v Česku jsou dnes schopny udělat asi 17 tisíc testů na covid-19 denně, přes páteřní síť laboratoří by se však měl počet testů navýšit až na 25 tisíc testů denně, řekl na brífinku k Národní strategii testování na koronavirus ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V každém kraji by podle něj měla být minimálně jedna laboratoř, která bude páteřní. Nejde tak jenom o státní přímo řízené nemocnice, ale také některá krajská zařízení.
30. 7. 2020Aktualizováno30. 7. 2020|

„Chytrá karanténa absolutně nefunguje.“ Testování je podle starostů na Karvinsku chaotické

Za velmi vážnou považují starostové z Karvinska situaci týkající se koronavirové nákazy v okrese. Vinu připisují vládě, ministerstvu zdravotnictví a krajským hygienikům. Chytrá karanténa podle nich nefunguje, lidé se pozdě dozvídají výsledky svých testů a Krajská hygienická stanice organizaci nezvládá, uvedl Svazek měst a obcí okresu Karviná (SMOOK). Žádá vládu o přípravu programu na podporu Karvinska a opatření k co nejrychlejšímu trasování nakažených. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) i vládního zmocněnce pro výkum ve zdravotnictví Romana Prymuly ale hygienici nepochybili.
7. 7. 2020Aktualizováno7. 7. 2020|