Australani zápasí s předsudky. Mění si exotická jména, aby sehnali práci

3 minuty
Horizont ČT24: Australané mění jména kvůli práci
Zdroj: ČT24

Mladí australští uchazeči o práci stále bojují s rasistickými předsudky. Průzkum ukázal, že absolventi vysokých škol s exotickým jménem jsou na pracovním trhu výrazně méně úspěšní než ti, kteří mají tradiční anglická jména. Podle odborníků přitom zaměstnavatelé odmítající uchazeče na základě jejich jména či původu poškozují i sami sebe.

Jedním z uchazečů o práci s nepříliš obvyklým jménem je i Nimash Paranapalliyage. Když dokončil studia a začal hledat práci, tak si změnil své jméno, aby zvýšil šance na trhu práce. Předtím na anonymním oddělení lidských zdrojů, u kterého se ucházel o stovky uvolněných pracovních míst, původně používal ještě své pravé příjmení Paranapalliyage. Odpovědi se nedočkal skoro nikdy –⁠ a proto se rozhodl k radikálnímu kroku.

„Mé celé jméno má dohromady 21 písmen, tak jsem ho zkrátil zhruba na osm. Za několik týdnů se mi začali ozývat zpátky. Zřejmě to zabralo,“ popisuje Nimash, který dnes pracuje pro realitní agenturu a vyhodnocuje pro ni cenu pozemků. Své příjmení přitom používá ve zkrácené podobě: „Parana“.

Čerstvý průzkum dal jeho pragmatismu za pravdu. Vyplývá z něho, že uchazeči o práci s anglickými jmény mají úspěšnost přes 21 procent, zatímco ti s neanglickými pouze jedenáct a půl. 

Firmy si diskriminací škodí, tvrdí organizace

Na vlastní kůži se o tom přesvědčila také Ilham Musová, která za dva roky rozeslala stovky přihlášek. „Ozvali se mi zhruba jenom tři. Jeden z mých přátel zmínil, že by důvodem mohlo být mé jméno, které by mohlo být překážkou,“ podotýká uchazečka o práci. 

Organizace, které situaci monitorují, připisují podobné případy přežívajícím předsudkům i hluboce zakořeněnému rasismu. Zaměstnavatelé si ale podle nich sami škodí. Celosvětově se totiž klade stále větší důraz na chování firem z hlediska ekologie nebo právě přijímání nových lidí.

„Dobře víme, že organizace potřebují diverzitu, aby byly více inovativní, kreativnější a uměly řešit problémy. Data v tomto ohledu mluví velmi jasně,“ tvrdí generální ředitelka Rady pro diverzitu Lisa Annesová.

Jenže praxe zatím často mluví opačně. Ilham se přesto rozhodla bojovat dál. „Mé jméno je má identita a neměla bych si ho měnit z žádného důvodu,“ dodává. Nimash oproti ní naopak přistoupil na pravidla pracovního trhu. „Každý by měl dostat šanci a být hodnocen pouze na základě svých schopností,“ říká pracovník realitní firmy, kterému se sázka na změnu jména vyplatila.

Australská Rada pro diverzitu nyní rozjíždí mezi zaměstnavateli kampaň, jak pořádat nábory, které by lidem jako Nimash nebo Ilham podobná dilemata do budoucna ušetřily.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Co s námi bude?“ Ukrajinským rodinám se životy mění ze dne na den

Svět očekává, do jaké podoby se vyvinou a zda se vůbec uskuteční čtvrteční přímé rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem v Turecku. Boje na frontách východní Ukrajiny přitom neustávají. Rusko v úterý oznámilo dobytí vesnice Miroljubivka. Ve stínu bojů do vzdálenosti desítek kilometrů žijí lidé, které vývoj nutí k existenčním rozhodnutím. Životy se ze dne na den mění celým rodinám.
před 6 hhodinami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

USA zruší všechny sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii Trump

Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v úterý při návštěvě Saúdské Arábie prezident USA Donald Trump. Sdělil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Dříve toho dne šéf Bílého domu podepsal investiční dohodu s Rijádem, jež zahrnuje zakázky za stovky miliard dolarů. V následujících dnech se vydá do dalších zemí Perského zálivu: Kataru a Spojených arabských emirátů. Očekává se mimo jiné jednání o příměří ve válce v Gaze či Trumpem avizované „převratné“ oznámení.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 8 hhodinami

Kdyby Putin chtěl, tak zavelí a je po válce, říká ministr Dvořák

Z chování Moskvy vyplývá, že se na příměří dohodnout nechce. Do čtvrtečních jednání v Istanbulu se toho navíc ještě může dost nepovést, uvedl v úterním Interview ČT24 ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). „Kdyby Vladimir Putin chtěl vše ukončit, tak zavelí a vojáci se stáhnou na území Ruska a bude po válce,“ poznamenal Dvořák. Pořad moderovala Tereza Kručinská.
před 8 hhodinami

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 11 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 12 hhodinami

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 15 hhodinami
Načítání...