Zadržený Jack Teixeira, který je podezřelý ze zveřejnění tajných amerických dokumentů, byl obviněn z neoprávněného držení a předávání utajovaných informací. Jednadvacetiletý člen letecké složky národní gardy státu Massachusetts, kterého ve čtvrtek v souvislosti s případem zatkl Federální úřad pro vyšetřování (FBI), stanul před soudem v Bostonu. Federální soudce rozhodl, že Teixeira zůstane i nadále ve vazbě. Další slyšení se má konat příští středu.
Americké úřady obvinily podezřelého z úniku tajných dokumentů
Během krátkého jednání před soudem Teixeira promluvil pouze dvakrát. Na otázku, zda rozumí svému právu mlčet, odpověděl: „Ano“. Potvrdil také, že vyplnil speciální finanční prohlášení, které podle soudce prokazuje, že má nárok na zastupování veřejným obhájcem. Podle CNN byl do soudní síně přiveden s pouty na rukou, na sobě měl vězeňskou kombinézu. Slyšení ze zúčastnili i rodiče zadrženého muže.
Za úmyslné předávání informací o národní obraně hrozí odsouzenému až deset let vězení. Teixeira by mohl čelit delšímu trestu v závislosti na tom, jaká všechna obvinění proti němu budou vznesena.
Stovky stránek vládních materiálů souvisejících s citlivými informacemi spojenými mimo jiné s ruskou válkou na Ukrajině minulý týden začala zveřejňovat americká média. Představitelé USA škody napáchané únikem informací stále prověřují a prezident Joe Biden nařídil vojenským představitelům a zástupcům zpravodajských složek, aby „podnikli kroky k dalšímu zabezpečení a omezení šíření citlivých informací“. Úřady podle něj stále posuzují i „platnost“ uniklých dokumentů.
Mezi zveřejněnými dokumenty jsou mimo jiné záznamy ukazující údajné detaily o ukrajinské vojenské zranitelnosti či citlivé informace o tom, za jakých okolností by ruský vůdce Vladimir Putin mohl použít jaderné zbraně. Zveřejněné dokumenty uvedly rovněž Washington do rozpaků kvůli tomu, že odhalily, že USA špehují své spojence, mezi nimi údajně i ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Materiály se objevily nejprve na komunikační platformě Discord, odkud se rozšířily na jiné sociální sítě, hojně se sdílely mimo jiné na proruských účtech. Discord funguje přibližně osm let a je oblíbená u mladých fanoušků videoher. Uživatelé na ní zakládají uzavřené či veřejné „servery“, které slouží k textové komunikaci i skupinovým hovorům. Teixeira na Discordu vedl chatovací skupinu, která pod názvem Thug Shaker Central sdružovala asi dvacet až třicet mladých milovníků zbraní a videoher, kteří mezi sebou sdíleli i rasistické memy.
Kozák: Za únikem může být organizovaná akce, motivace je nejasná
„Celá ta záležitost je poměrně podivná, v dnešní době by si člověk měl být vědom toho, že když vyfotí nějaký dokument, na kterém je jasně napsáno ‚Top Secret‘, a dá ho volně k dispozici na síť, tak z toho mohou být obrovské problémy,“ podotkl Kryštof Kozák z Katedry severoamerických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
„Myslím, že i američtí vyšetřovatelé budou pracovat s více verzemi, a je dost možné, že za tím únikem, který může vypadat takhle náhodně, mimoděk, může být nějaká organizovanější akce,“ řekl ve vysílání ČT24.
Motivace ke zveřejnění dokumentů ale podle něj zůstává nejasná. „(Není zřejmé) zda to bylo spíše hrubé porušení pracovní kázně, a (Teixeira) si ani nebyl vědom toho možného dosahu, ale je klidně možné, že pracoval na něčí objednávku, nebo že do toho byl někým vmanipulován, aniž by tušil, k čemu všemu to může vést.“
„Technické vysvětlení je, že se jednalo o IT specialistu, který měl na starost komunikační systémy. Prověrku potřeboval na to, aby jejich bezpečnost mohl zajišťovat,“ dodal v Horizontu ČT24 vedoucí Centra bezpečnostních studií Metropolitní univerzity Praha Oldřich Bureš. „Z dostupných informací to zatím vypadá, že motivace tohoto úniku byla pochlubit se na internetu, a to se odhaluje velice komplikovaně,“ míní Bureš.
Randák: Byl porušen základní zpravodajský princip
Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák míní, že únik je částečně chybou systému. „Je jasné, že v tomto případě byl porušen základní zpravodajský princip, který se nazývá ‚Need to know', a to je princip, že se informace dostávají pouze k lidem, kteří je ke své práci potřebují,“ řekl v Událostech, komentářích.
„Národní garda je organizace, která je povolávána v mimořádných případech a je zodpovědná víceméně za bezpečnost Spojených států jako takových, nepracuje vně Spojených států. Tudíž aby se k takovému člověku dostávaly zpravodajské informace, které se týkají kupříkladu války na Ukrajině nebo dalších externích problematik, tak to si nemyslím, že je správné a (nemyslím si) že takový člověk tyto informace ke své práci potřebuje,“ vysvětlil Randák.
Největší únik od WikiLeaks
Nejnovější únik utajovaných dokumentů je podle všeho nejzávažnějším narušením bezpečnosti USA od roku 2010, kdy se na stránce WikiLeaks objevilo více než sedm set tisíc dokumentů, videí a diplomatických depeší, utajovaných i neutajovaných.
Za jejich zveřejněním stála Chelsea Manningová, v době úniku analytik americké armádní rozvědky Bradley Manning. Případ zůstává největším známým únikem citlivých materiálů americké vlády. Manning byl odsouzen k 35 rokům vězení. Ve vězení podstoupil změnu pohlaví. Exprezident Barack Obama následně Manningové zkrátil trest na pětinu a v květnu roku 2017 byla propuštěna.