Bidenův syn si podle NBC přišel na miliony v Číně. Jeho podnikání stále vyvolává v USA spory

Syn amerického prezidenta Joea Bidena Hunter si v letech před nástupem svého otce do čela Spojených států vydělal 5,8 milionu dolarů (asi 136 milionů korun) díky dvěma partnerstvím s vazbami na Čínu. S informací ve čtvrtek přišla televize NBC News na základě analýzy kopie údajného Hunterova počítačového harddisku a dokumentů poskytnutých senátory Republikánské strany. Reportéři nezjistili, za co Biden mladší miliony dolarů dostal, spolupráce s Číňany ale podle nich vyvolává otázky spojené s národní bezpečností a etikou v podnikání.

Nová zpráva představuje další kapitolu vleklé mediální ságy kolem „Hunterova laptopu“, která začala na podzim 2020, když bulvární list The New York Post zveřejnil materiály získané z počítače, který údajně kdysi patřil synovi tehdejšího prezidentského kandidáta.

Tyto materiály různým americkým médiím poskytli spojenci tehdejšího prezidenta USA Donalda Trumpa, přičemž cestu dat do jejich rukou zahalovaly a stále zahalují značné nejasnosti. Trump a jeho stoupenci událost prezentovali jako doklad o zkorumpovanosti pozdějšího vítěze prezidentské volby, důkazy o jeho zapojení do podnikatelských aktivit syna Huntera se však neobjevily.

Co zjistil Washington Post

Od té doby se americkým médiím podařilo ověřit autenticitu malé části z desítek gigabajtů dat. List The Washington Post (WP) na konci března vydal obsáhlý článek, v němž mimo jiné přináší podrobnosti o Hunterově konzultantské činnosti pro čínskou energetickou firmu CEFC.

O té se vědělo už před podzimem 2020 a WP následně zjistil, že syn současného prezidenta od společnosti a jejích manažerů dostal během 14 měsíců celkem 4,8 milionu dolarů. Transakce se údajně odehrály v době, kdy už Biden starší nebyl viceprezidentem USA, přičemž ze spolupráce zřejmě nic trvalého nevzešlo.

Co zjistila televize NBC News

Tuto informaci nyní potvrzuje NBC News, podle níž firma ovládaná Hunterem inkasovala od CEFC skrze prostředníka 4,79 milionu dolarů. Dále uvádí, že prezidentův syn patrně pracoval i pro jistého partnera bývalého šéfa CEFC jménem Patrick Ho, který byl později v USA odsouzen za úplatkářství. Bidenova firma podle informací NBC News dostala v březnu 2018 milion dolarů s poznámkou, že peníze posílá Hoův zástupce.

Peníze napojené na Čínu představovaly více než polovinu všech výdělků Huntera Bidena z let 2013 až 2018, píše NBC News. Její komentátor a bývalý vysoce postavený pracovník Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Frank Figliuzzi ve věci vidí možné ohrožení národní bezpečnosti. Biden mladší se podle něj vystavil riziku, že jej Čína využije ke svým cílům.

Federální vyšetřovatelé prověřují Hunterovy daně

Tvrzení o možných důsledcích podnikání Huntera Bidena či související korupci nicméně zůstávají v rovině spekulací. Republikánští politici po vyšetřování na konci roku 2020 žádné důkazy o zapojení jeho otce neprezentovali.

V těchto dnech prezidentův syn zůstává objektem zájmu federálních vyšetřovatelů, kteří se zabývají jeho daněmi. Pokud po podzimních volbách republikáni převezmou kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, jak se obecně očekává, téma by se pravděpodobně vrátilo i do agendy Kongresu.

Načítání...