Taliban předvolal tlumočníky pro Nizozemce k soudu. Hrozí jim pomstou na rodinách

Afghánští tlumočníci, kteří pracovali pro Nizozemsko, dostali od Talibanu obsílku s požadavkem, aby předstoupili před soud. Islamistické hnutí v dopisech hrozí i rodinám tlumočníků, uvedla nizozemská veřejnoprávní televize NOS.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Stringer

Tlumočníci se skrývají, ale k odpovědnosti za jejich skutky mohou být hnáni jejich příbuzní, pokud se k soudu nedostaví. Mohou pak být „tvrdě potrestáni, aby byla uštědřena lekce ostatním zrádcům“, stojí v jednom z dopisů, který ukázala NOS. Televize konstatovala, že adresát, který v Afghánistánu pracoval pro misi Europolu, je podezřelý z toho, že pracoval jako tlumočník pro cizince a dostával za to „jejich hanebné a zakázané peníze“.

„Pomstíme se. Pokud se nám nepodaří vás dopadnout, vyřídíme si to s vašimi blízkými,“ stojí v dalším dopise, v němž je dotyčný tlumočník viněn ze smrti bojovníků Talibanu.

Podle NOS vše nasvědčuje tomu, že dopisy s oficiálními razítky skutečně odeslali radikálové, ale je téměř nemožné to u vládního hnutí ověřit.

Televize uvedla, že je v kontaktu s desítkami tlumočníků a osob, které pracovaly pro Nizozemsko, a že jejich situace je stále dramatičtější.

Taliban v červnu vyzval afghánské tlumočníky pro mezinárodní síly, aby se káli, ale aby zůstali v Afghánistánu i po odchodu západních vojáků. Nehrozí jim prý žádné nebezpečí. Po uchopení moci islamisté vyhlásili všeobecnou amnestii pro všechny vládní nebo armádní činitele. Ale navzdory slibu povstalců, že se nebudou mstít na svých odpůrcích, tajná zpráva OSN uvádí, že pronásledují ty, kteří spolupracovali se zahraničními silami, píše agentura AFP.