Buckinghamský palác podporuje hnutí Black Lives Matter, uvedl poradce královny

Britská královna Alžběta II. a další členové královské rodiny podporují hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Podle agentury Reuters to v rozhovoru s televizní stanicí Channel 4 řekl vysoký představitel Buckinghamského paláce Ken Olisa.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Matt Duckett

Olisa, který je prvním lordem místodržitelem (tedy osobním zástupcem královny) pro oblast Londýna tmavé pleti, uvedl, že s členy královské rodiny o tématu rasismu mluvil v souvislosti s americkými demonstracemi po smrti černocha George Floyda. Floyd zemřel v květnu 2020 poté, co mu bělošský policista klečel několik minut na krku.

Na otázku, zda královský palác podporuje hnutí Black Lives Matter, Olisa podle televize Channel 4 řekl: „Odpověď je jednoduše ano.“ „Rasismus je žhavé téma. Otázkou je, co můžeme udělat, abychom přiměli společnost odstranit tyto bariéry,“ dodal.

V březnu se britská královská rodina stala terčem kritiky poté, co ji manželka prince Harryho Meghan obvinila z rasismu. V rozhovoru s moderátorkou Oprah Winfreyovou si Meghan, která je rasově smíšeného původu, mimo jiné postěžovala, že se nejmenovaný člen královské rodiny ptal, jak tmavou pleť může mít jejich syn, až se narodí. Princ William následně zdůraznil, že britská královská rodina není rasistická.