Guinejský prezident zůstává v rukou vojáků, vládní představitelé nesmí ze země

Guinea po nedělním sesazení prezidenta Alphy Condého znovu otevřela vzdušné i pozemní hranice pro humanitární dopravu a obchod. Zvláštní armádní jednotka, která v neděli prezidenta zajala, v pondělí zakázala všem vládním představitelům vycestovat ze země. Musejí také armádě odevzdat své automobily.

Vojáci na kontrolním stanovišti nedaleko Konakry
Zdroj: Reuters Autor: Souleymane Camara

Condé zůstává v rukou elitní jednotky, která v neděli ohlásila, že rozpustila vládu a zrušila platnost ústavy. Zbytek armády události nekomentoval.

Plukovník Mamady Doumbouya, který jednotce velí, v neděli prezidentovo sesazení zdůvodnil „rozsáhlou korupcí a šířící se chudobou“ v zemi. V pondělí oznámil, že bude ustavena „vláda národní jednoty“, která zajistí fungování země v přechodném období. Slíbil také, že se nebude konat žádný „hon na čarodějnice“.

„Začne diskuze, v níž se stanoví hlavní zásady předání moci, pak bude ustavena vláda národní jednoty, která bude toto období řídit,“ řekl Doumbouya. Dobu trvání diskuze ani přechodné vlády přitom nijak časově nespecifikoval.

Alpha Condé
Zdroj: ČTK, AP
Autor: Eric Gaillard

Západoafrická Guinea má světově největší zásoby bauxitu nezbytného k výrobě hliníku. Jeho cena na trzích po převratu vzrostla na desetileté maximum.

V administrativní části Konakry, kde bylo v neděli slyšet střelbu, byla opět částečně obnovena doprava a otevřelo několik obchodů. Právě zde se v neděli střetli vzbouřenci s vojáky věrnými prezidentovi.

Kritika prezidenta

Puč odsoudila OSN. Africká unie a blok západoafrických států pohrozily sankcemi. Rusko vyzvalo k okamžitému Condého propuštění a zajištění jeho imunity. Ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že Moskva je proti „jakékoli výměně vedení neústavní cestou“.

Condé čelil rostoucí kritice od loňska, kdy se rozhodl pro třetí volební období v nejvyšším úřadu s odůvodněním, že se na něj nevztahuje ústavní omezení maximálně dvou mandátů, a to kvůli ústavnímu referendu, které loni na jaře uspořádal. Nakonec byl zvolen, ale jeho krok vyvolal násilné pouliční demonstrace, při kterých byly podle opozice zabity desítky lidí. Třiaosmdesátiletý Condé by mohl zůstat u moci až do roku 2030, pokud by znovu vyhrál další volby v roce 2025.