Žena, která opakovaně vinila Epsteina, podala žalobu na britského prince Andrewa. Údajně ji několikrát zneužil

Američanka Virginia Giuffreová, která tvrdí, že ji jako náctiletou nutil k sexu finančník Jeffrey Epstein, v úterý podala žalobu na britského prince Andrewa. Žena uvádí, že ji potomek britské panovnice Alžběty II. pohlavně zneužil, když jí bylo 17 let, napsala agentura AP.

Princ Andrew
Zdroj: Reuters Autor: Toby Melville

„Vedu prince Andrewa k odpovědnosti za to, co mi udělal,“ uvedla Giuffreová. „Mocní a bohatí nemají výjimku v zodpovědnosti za své činy. Doufám, že další oběti uvidí, že je možné nežít v mlčenlivosti a strachu, ale mohou si vzít svůj život zpět tím, že promluví a požadují spravedlnost,“ dodala.

„K tomuto rozhodnutí jsem nedošla snadno. Jako matka a manželka stavím na první místo rodinu – a vím, že tento krok mě vystaví dalším útokům prince Andrewa a jeho zástupců, ale věděla jsem, že kdybych se tak nerozhodla, zklamala bych (rodinu) i oběti po celém světě,“ uvedla Giuffreová. Podle agentury DPA žádá Guiffreová po princi Andrewovi odškodnění.

Princ Andrew na konci roku 2019 v rozhovoru s BBC razantně popřel, že by kdy Giuffreovou potkal. Jednašedesátiletý princ se nicméně kvůli svým stykům s Epsteinem stáhl z veřejného života.

Virginia Giuffreová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Bebeto Matthews

„V uplynulých pěti letech princ Andrew a jeho poradci blokovali jakýkoli pokus tuto záležitost urovnat bez soudního sporu,“ řekl britské televizi právní zástupce Giuffreové. Mluvčí britského prince nechtěl žalobu komentovat, píše DPA.

Žaloba však tvrdí, že Andrew Giuffreovou několikrát zneužil před tím, než jí bylo 18. Jednou se tak údajně stalo v Londýně v domě Epsteinovy přítelkyně, další znásilnění se podle žaloby událo ve finančníkově domě v New Yorku či na jeho soukromém ostrově v Karibiku. Giuffreová dříve uvedla, že ji Epstein s pomocí Ghislaine Maxwellové držel jako „sexuální otrokyni“.

V srpnu 2019 tehdy šestašedesátiletý Epstein spáchal sebevraždu ve vězení, nedlouho poté, co byl zatčen kvůli podezřením ze sexuálních zločinů. Jeho smrt vzbudila vlnu kontroverzí a dala vzniknout řadě konspiračních teorií.

Devětapadesátiletá Maxwellová je obviněná z několika zločinů včetně podílu na kriminálním spiknutí. Vinu odmítla, v listopadu ji čeká soud.