Pandemie ve světě: Sydney zavádí uzávěru kvůli šíření varianty delta. Ta začala podle vědce převažovat i v JAR

Sydney v sobotu zavádí dvoutýdenní přísnou uzávěru s cílem zastavit šíření velmi nakažlivé varianty koronaviru, která byla poprvé odhalena v Indii a je známá jako delta. Nový Zéland s poukazem na epidemickou situaci v Austrálii na tři dny přerušil dohodu, která umožňuje ze sousední země přicestovat bez povinnosti karantény. V Jihoafrické republice začala zřejmě varianta delta už převažovat, uvedl vědec Tulio de Oliveira, který je členem odborné poradní komise. Nejvíce nových případů koronaviru od 5. února hlásí Británie, mírný nárůst pak i Itálie.

V Austrálii zatím uzávěra platila v centru Sydney a na východních předměstích, kde žije více než milion lidí. Nákaza se však potvrdila i na dalších místech, což úřady vedlo k rozšíření lockdownu. Sydney, které je nejlidnatějším australským městem, má přes pět milionů obyvatel.

Uzávěra, kterou oznámila premiérka státu Nový Jižní Wales, kde Sydney leží, Gladys Berejiklianová, bude platit také v okolí Sydney, tedy v Modrých horách, Centrálním pobřeží a Wollongongu. Potrvá do devátého července a lidé při ní budou moci opouštět domov jen při cestách do práce, k lékaři, do školy a na nákup. V dalších částech Nového Jižního Walesu bude omezeno veřejné shromaždování a obyvatelé mimo domov budou muset nosit roušky uvnitř objektů.

Nejnovější ohnisko se objevilo blízko známé pláže

Nejnovější ohnisko se objevilo před týdnem v blízkosti vyhlášené pláže Bondi Beach, odkud se rozšířilo do centra města a na jeho západní okraj. Rozšíření infekce je přitom spojováno s řidičem, který vozil lidi z letiště.

„Nemělo žádný smysl to zavést (uzávěru) jen na tři nebo pět dní, protože by to nesplnilo účel,“ řekla Berejiklianová. Konzervativní vláda státu se uzávěru zavést zdráhala, ale vyzývalo ji k tomu stále více odborníků.

Premiér Scott Morrison ve videovzkazu poděkoval obyvatelům Sydney za trpělivost a sebekázeň. „Sydney, společně to zvládneme,“ uvedl. „Tato pandemie bohužel po celém světě stále řádí a čas od času budeme pociťovat její následky v Austrálii,“ dodal.

Nový Zéland v sobotu také na tři dny pozastavil dohodu o bezkaranténním cestování, kterou má s Austrálií. Cestovní koridor sousedící země otevřely v dubnu. Od té doby bylo cestování mezi Novým Zélandem a některými australskými státy krátce pozastaveno, nynější rozhodnutí Nového Zélandu ale poprvé platí pro celou Austrálii.

V boji s koronavirem byla Austrálie úspěšnější než mnoho jiných států s vyspělými ekonomikami. Podařilo se jí to díky rychlému uzavření hranic, pravidlům nařizujícím dodržování rozestupů a zároveň díky tomu, že opatření byla převážně dodržována. Od začátku pandemie země s více než 25 miliony obyvatel zaznamenala na 30 400 případů koronavirové nákazy a 910 lidí tam po nemoci covid zemřelo.

V uplynulých měsících se však Austrálie potýkala s menšími ohnisky nákazy. Před mohutným rozšířením infekce se ubránila pomocí důsledného trasování kontaktů, izolací lidí, kteří přišli do kontaktu s nakaženým, a krátkými přísnými uzávěrami.

Očkováno proti covidu bylo dosud podle Michaela Kidda z australského ministerstva zdravotnictví 28 procent obyvatel starších 16 let. Podáno v zemi bylo 7,2 milionu dávek vakcíny, z toho u 5,2 milionu šlo o první dávku.

Austrálie zatím očkování zpřístupnila pouze lidem starším 40 let a skupinám, kterým kvůli zdravotním indikacím či povolání hrozí zvýšené riziko. Vakcína od firem Pfizer a BioNTech je v zemi podávána lidem ve věku 40 až 59 let, zatímco vakcíny od společnosti AstraZeneca dostávají starší věkové skupiny.

V JAR podle vědce začala převažovat varianta delta 

Jihoafrická republika eviduje nejvíce potvrzených případů koronavirové nákazy a s ní spojených úmrtí v Africe. Země s více než 58 miliony obyvatel nyní čelí třetí vlně nákazy, v pátek se tam koronavirus potvrdil u dalších více než osmnácti tisíc lidí. Reprodukční číslo v JAR nyní činí 1,3, to znamená, že sto nakažených průměrně nakazí dalších 130 lidí. Vědec De Oliveira v této souvislosti poznamenal, že se epidemie v zemi dostala do fáze exponenciálního šíření. Podle něho v zemi varianta delta převládá.

Vědec uvedl, že zatím se objevila v celkem 85 zemích a v Africe se již rychle šíří. „Velmi rychle začíná převažovat v globální pandemii,“ uvedl podle jihoafrického zpravodajského webu TimesLIVE. „Je opravdu velmi, velmi nakažlivá, více než ostatní varianty, včetně bety z JAR,“ dodal s tím, že velmi rychlé šíření nákazy způsobuje zahlcení nemocnic a následně dochází k více úmrtím, nejen následkem koronaviru.

Jihoafrická ministryně ministryně zdravotnictví Mmamoloko Kubayiová-Ngubaneová uvedla, že vrchol třetí vlny nákazy v JAR pravděpodobné bude vyšší než u druhé vlny.

Od začátku pandemie se nákaza koronavirem v JAR podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JAR), která vývoj pandemie ve světě monitoruje, potvrdila u více než 1,8 milionu lidí a 59 621 osob tam po nemoci covid  zemřelo. Alespoň první dávku očkování v zemi podle webu Our World in Data dostala zhruba 4,5 procenta populace, plně naočkováno ale bylo méně než procento obyvatel. 

Británie hlásí nejvíce nových případů koronaviru od 5. února, mírný nárůst pak i Itálie

V Británii za poslední den přibylo 18 270 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od 5. února. Zemřelo 23 lidí, informovala agentura Reuters s odvoláním na oficiální statistiky. O den dříve přibylo 15 810 nově infikovaných. 

V Británii za poslední měsíc šíření nákazy zrychluje, země se rovněž potýká s variantou delta. Reuters ale podotýká, že mrtvých zřejmě díky rozsáhlé očkovací kampani přibývá poměrně pomalu, denně jich je okolo dvaceti nebo i méně.

V zemi, která má 66,7 milionu obyvatel, první dávku vakcíny proti covidu dostalo 83,7 procenta dospělých, obě dávky má 61,2 procenta dospělé populace.

V Itálii podle aktuálních údajů nově za den přibylo 838 nakažených. O den dříve jich bylo 753. Zemřelo dalších 40 pacientů s koronavirovou infekcí.

Celková smrtelná bilance v této jihoevropské zemi s přibližně šedesáti miliony obyvatel vzrostla na 127 458. To je v absolutních číslech druhý nejvyšší počet v Evropě po Británii, která podle americké Univerzity Johnse Hopkinse eviduje 128 330 smrtelných případů.