Google vyhrál spor nad Oraclem o software pro operační systém Android

Americký nejvyšší soud v pondělí rozhodl ve prospěch společnosti Alphabet, kterou zažalovala firma Oracle kvůli části svého zdrojového kódu použité v operačním systému Android. Ten se používá ve většině smartphonů a jeho tvůrcem je Google, který spadá pod Alphabet. Oracle podle agentury Bloomberg požadoval odškodné devět miliard dolarů (přes 198 miliard korun), nedostane ale nic. Google podle soudu autorské právo neporušil. Rozhodnutí v kauze, která se táhla deset let, se podle agentur odrazí na pravidlech odvětví vývoje softwaru.

Operační systém Android, který byl uveden v roce 2007, sestává z milionů řádek zdrojového kódu. Google v něm ovšem využil i 11 330 řádek kódu a organizaci, které jsou součástí platformy Java, jejímž majitelem je Oracle. Programovací jazyk Java spojuje programy s operačními systémy a Oracle tvrdí, že Google porušil autorské právo na tento software.

Soud se přiklonil k názoru, že Google má na bezplatné využití malé části programovacího jazyka Java právo díky ustanovení amerického autorského práva. Jde o část zvanou „fair use“. Díky podobným výjimkám mohou například umělci ve svém díle použít malé výňatky z práce někoho jiného.

Obavy vývojářů

Případ pozorně sledovaly především firmy v americkém Silicon Valley. Mnoho oblíbených prvků v dnešních chytrých telefonech totiž funguje díky tomu, že aplikace „komunikují“ mezi sebou nebo se softwarem telefonu.

Vývojáři se obávali toho, že vítězství Oraclu by mohlo vést k dalším patentovým sporům o využívání softwaru. Podle nich by to také mohlo zbrzdit inovace, například zajištění toho, aby spolu jednotlivé softwarové prvky komunikovaly, by podle nich v případě vítězství Oraclu bylo náročnější i dražší.