Muž v troskách po zemětřesení přežil 34 hodin. Turečtí záchranáři ale nacházejí již hlavně mrtvé

Záchranáři v Turecku našli živého sedmdesátiletého muže pod sutinami domů, které se zřítily při pátečním silném zemětřesení. Muž v troskách přežil 34 hodin. Otřesy zasáhly především západ Turecka a řecký ostrov Samos, počet obětí vystoupil na 81. Turecká agentura Anadolu uvedla, že v Turecku je 79 mrtvých. Na Samosu zemřeli dva lidé.

Video Události
video

Události: Pátrání záchranářů po zemětřesení v Turecku pokračuje

Největší škody zemětřesení napáchalo v tureckém městě Izmir, kde záchranáři dál pátrají po přeživších v troskách několika zřícených budov. Zatím se jim podařilo zachránit zhruba 100 zasypaných lidí. Práci jim komplikují i následné otřesy, kterých bylo od pátku téměř 1000, z toho 43 bylo silnějších než čtyři stupně.

Po více než 30 hodinách záchranáři krátce po sobotní půlnoci vyprostili živého Ahmeta Citima, jemuž je 70 let. „Nikdy jsem nepřestal doufat,“ řekl. Záchranné týmy doufají, že najdou v troskách zřícených budov i další pohřešované, s výjimkou Citima ale nacházejí už jen mrtvá těla.

Při zemětřesení utrpělo v Turecku zranění na 950 lidí, asi 200 jich je v nemocnici. Osm lidí je v kritickém stavu na jednotkách intenzivní péče. Na Samosu se zranily asi dvě desítky lidí.

Erdogan slibuje, že po odklizení sutin se začne s novou výstavbou

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že pro ty, kdo v Izmiru přišli o střechu nad hlavou, budou postaveny nové domy. Do zasažené oblasti podle něj vláda zatím poslala 24 milionů tureckých lir (asi 67 milionů korun) a další peníze budou zaslány v případě potřeby. Po odklizení sutin se podle něj začne s novou výstavbou. Do jejího dokončení bude vláda platit zasaženým nájemné a zajistí náhradní ubytování.

Turecká média uvádějí, že některé ze zřícených budov nebyly ani před otřesy zcela bezpečné a nedostaly osvědčení od statiků, přesto v nich dál bydleli lidé. Jedna z obyvatelek zříceného činžovního domu, která zemětřesení přežila, popsala, že v domě bylo v okamžiku neštěstí asi 50 lidí.

„Při prvním otřesu se nestalo nic. Při druhém ale sedmé, šesté a čtvrté patro sesedly dolů jako sendvič. Budova pak spadla s hlasitým rámusem k zemi v oblaku dýmu. Všechno se to stalo během minuty,“ citovala agentura AP 73letou Suzan Dereovou.

Ohnisko zemětřesení, které mělo sílu 6,6 stupně, bylo v hloubce 16 kilometrů. Epicentrum se nacházelo v Egejském moři severovýchodně od ostrova Samos. Ten i pobřeží turecké provincie Izmir zasáhla slabší vlna tsunami, v Turecku při ní utonula starší žena.