V 91 letech zemřel kuvajtský emír, šajch Sabah. Byl respektovanou osobností mezinárodní politiky

Ve věku 91 let zemřel kuvajtský vládce šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah, který v ropné velmoci vládl od roku 2006. Emír byl v půlce července hospitalizován kvůli blíže neurčeným zdravotním problémům a podstoupil operaci. Do úřadu bude ve středu jako nový emír uveden korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah. Dynastie Sabahů zemi vládne od roku 1756.

Šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah
Zdroj: Reuters Autor: Kevin Lamarque

Třiaosmdesátiletý Navaf Ahmad Džábir Sabah část pravomocí převzal již po emírově hospitalizaci v červenci a v minulosti zastával řadu vysokých funkcí, včetně postu ministra obrany. Se zesnulým emírem měli společného otce, ale jinou matku.

„Kuvajtský lid, islámské, arabské a spřátelené národy s velkou lítostí a zármutkem truchlí za smrt šajcha Sabaha Ahmada Džábira Sabaha, emíra Kuvajtu,“ uvedl v televizním vysílání jeden z kuvajtských činitelů.

Oceňován v zahraničí

Kuvajt je konstituční monarchie, reálná moc je ale v rukou rodiny Sabahů. Kuvajtský emír byl respektovanou osobností v mezinárodní politice. I přes svůj pokročilý věk hrál výraznou roli v Radě pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) nebo Lize arabských států (LAS) a jeho země, významný vývozce ropy, je štědrým dárcem válkami postiženým zemím Blízkého východu, za což emír dostal řadu ocenění.

Kuvajt byl pod jeho vedením také oceňován za to, že ve srovnání s dalšími zeměmi v oblasti poskytuje svým občanům větší svobodu projevu.

Šajch Sabah se narodil v roce 1929. Od roku 1963 zastával čtyřicet let funkci ministra zahraničí a poté byl premiérem. Jeho manželka zemřela před 30 lety, zůstali po něm dva synové. Třetí syn zahynul v roce 1969 při autonehodě, jediná dcera podlehla v roce 2002 rakovině.

Smutek v Jordánsku i SAE

„Skvělým a jedinečným vůdcem“ a „bratrem a přítelem“ zesnulého emíra nazval egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Libanonský prezident Michel Aún uvedl, že emír celý svůj život sloužil „své zemi, svému lidu a bratrským arabským státům“. Jordánský král Abduláh II. vyhlásil 40 dní smutku, smutek budou po tři dny držet i Spojené arabské emiráty. Ke kondolencím se přidala i Saúdská Arábie či americká velvyslankyně v Kuvajtu.