Udělejte něco se svou nadváhou, nabádá Brity Johnson a sám jde příkladem

Předseda vlády Boris Johnson v pondělí vybídl Brity, aby „alespoň trochu“ zhubli. K povzbuzení spoluobčanů k většímu pohybu využil i svůj vlastní boj s tělesnou hmotností. Johnsonova vláda spustila kampaň nazvanou Lepší zdraví, která má zneškodnit „časovanou bombu obezity“, a to i zákazem reklamy na nezdravou stravu před devátou hodinou večerní.

Video Události ČT: Udělejte něco se svou nadváhou, nabádá Brity Johnson
video

Události ČT: Udělejte něco se svou nadváhou, nabádá Brity Johnson

„Vždycky jsem chtěl zhubnout navěky a stejně jako mnoho dalších bojuji se svou váhou, která stoupá a klesá. Ale protože jsem se zotavil z koronaviru, neustále si zlepšuji kondici,“ ujišťuje ministerský předseda ve videoklipu na Twitteru.

S využitím někdejší jednotky pro hmotnost poznamenal, že shodil alespoň jeden kámen (asi 6,35 kilogramu) od dob, kdy po nákaze zápolil o život, a to i vinou své obezity.

„Když jsem byl na jednotce intenzivní péče a byl opravdu nemocný, měl jsem nadváhu – byl jsem příliš tlustý,“ řekl. Dodal, že doufá, že nová kampaň nebude ani příliš despotická, ani nebude lidi rozmazlovat.

Nová vládní opatření, která mají lidem pomoci zhubnout, zahrnují mimo jiné zákaz televizní a internetové reklamy na nezdravá jídla před devátou hodinou večer, zákaz akcí „kup jedno, dostaneš druhé zdarma“ právě pro nezdravá jídla a rovněž povinnost pro některé restaurace uvádět na jídelních lístcích, kolik má daný pokrm kalorií.

Obezita zvyšuje riziko smrti na koronavirus 

Britové by měli jíst méně, aby zhubli, protože jsou obézní a to zvyšuje riziko úmrtí na nemoc covid-19, způsobovanou koronavirem, burcovala krajany náměstkyně ministra zdravotnictví Helen Whatelyová. Varovala, že lidé s BMI nad 40 čelí dvojnásobnému riziku úmrtí, pokud onemocní covidem-19.

Praktičtí lékaři budou moct svým pacientům ordinovat hubnoucí programy. Principy zdravého stravování budou Britům k dispozici i prostřednictvím speciální mobilní aplikace.

Johnson už minulý měsíc prohlásil, že Britové jsou druzí nejtlustší v Evropě, po obyvatelích Malty, což znamená velkou zátěž pro zdravotnictví. S obezitou ve své zemi hodlá bojovat, aby byla lépe připravená na možné zdravotní krize.

Johnson skončil v dubnu v nemocnici po nákaze koronavirem a kvůli těžkému průběhu nemoci strávil několik dnů na jednotce intenzivní péče. Od propuštění si prý nedává jídla z rychlých občerstvení.

Skoro každý třetí dospělý obyvatel Británie je obézní, uvedla před časem agentura Reuters. V Česku podle údajů z roku 2016 bylo obézních 19,3 procenta lidí. Británii pandemie koronaviru zasáhla v absolutních číslech nejvíce v celé Evropě. Koronavirem se tam nakazilo přes 300 tisíc lidí, více než 45 tisíc z nich zemřelo.