V Portugalsku bojuje s požárem přes 850 hasičů, vláda vyhlásila stav výstrahy pro celou zemi

Přes 850 hasičů bojuje s požárem, který propukl v centrální části Portugalska. Boj s plameny komplikuje silný vítr a vysoké teploty, uvedla agentura Reuters. Portugalská vláda v souvislosti s požárem vyhlásila na pondělí a úterý „stav výstrahy“ pro celou zemi. V pohotovosti jsou tak hasiči, policisté i zdravotníci, platí zákaz rozdělávat ohně a omezen je i přístup do lesů.

U požáru zasahují také dobrovolní hasiči
Zdroj: Reuters

Požár již v sobotu odpoledne vypukl v obci Oleiros, postupně se ale rozšířil i do dalších dvou obcí. Několik osob bylo z preventivních důvodů evakuováno.

Při večerní dopravní nehodě během boje s plameny zahynul v sobotu 21letý hasič a dalších sedm lidí utrpělo zranění, včetně jednoho civilisty. „Chtěl bych hasiče povzbudit a poděkovat jim za práci, kterou dělají pro Portugalsko a pro nás všechny,“ vzkázal hasičským jednotkám premiér António Costa.

Podle portugalských meteorologů budou i v příštích dnech pokračovat vysoké teploty, v pondělí se v zasažené oblasti vyšplhají na 38 stupňů. Požáry stejnou oblast zasáhly i v červnu 2017, tehdy o život přišlo 66 lidí a dalších 250 osob utrpělo zranění.