Jistá nominace. Biden už má dost delegátů na to, aby vstoupil do prezidentského klání

Bývalý americký viceprezident Joe Biden už má jistou nominaci pro nadcházející volební souboj s Donaldem Trumpem. Před srpnovým sjezdem Demokratické strany totiž na svou stranu získal potřebný počet delegátů, uvedla agentura AP. Biden v úterý ovládl primárky v sedmi státech a podle propočtů AP nasbíral 1993 delegátů, pro automatický zisk nominace jich potřeboval 1991 z celkových 3979.

Joe Biden
Zdroj: Reuters Autor: Scott Morgan

Biden je posledním aktivním uchazečem o nominaci Demokratické strany do listopadových prezidentských voleb, všichni ostatní kandidáti už svoje kampaně pozastavili. Přesto musel usilovat o podporu volebních delegátů, kteří budou o volebním kandidátovi rozhodovat na sjezdu v Milwaukee.

Na své straně má Biden dost delegátů už teď, i když v osmi státech se primárky ještě nekonaly. „Každý den budu trávit bojem za to, abych si zasloužil váš hlas, abychom společně mohli vyhrát bitvu o duši tohoto národa,“ napsal Biden na Twitteru.

Trumpovy preference klesají

Současný americký prezident Donald Trump má svoje místo v souboji o Bílý dům už v podstatě jisté a jeho potvrzení v roli kandidáta Republikánské strany bude čistě formální.

Očekává se, že letošní volby mohou mít navzdory dřívějšímu očekávání dramatický průběh. Podle nové série průzkumů z tohoto týdne Trumpovy šance na znovuzvolení povážlivě klesly, a to zejména v souvislosti s tím, jak současný prezident čelí koronavirové krizi. Hlasování nejspíš ovlivní i protesty v reakci na smrt Afroameričana George Floyda, který zemřel při zatýkání bělošským policistou.