Alej Pawla Adamowicze. Varšava uctila ubodaného primátora, PiS chce ulici Kaczyńského

Jedna z alejí ve Varšavě nese od února jméno loni zavražděného primátora Gdaňsku Pawla Adamowicze. Proti návrhu v městské radě nikdo neprotestoval. Radniční opozici z Práva a spravedlnosti (PiS) ale vadí, že městu chybí ulice pojmenovaná po prezidentovi Lechu Kaczyńském, který zahynul při letecké tragédii ve Smolensku. Primátor slibuje, že se to změní po květnových volbách hlavy státu.

Video Události
video

Události: Varšava pojmenovala alej po zavražděném primátorovi Gdaňsku

Dlouholetého primátora Gdaňsku loni v lednu ubodal psychicky nemocný muž. Podle pozůstalých útočníka motivovala i provládní média, která na Adamowicze útočila. „Samosprávy jsou dnes jednou z posledních tvrzí odporu proti rychle postupujícímu autoritářství centrální vlády,“ míní vdova po primátorovi, europoslankyně Magdalena Adamowiczová.

Ceremonie kvůli nově pojmenované varšavské aleji tak byla kriticky laděná k vládě. Vládní PiS je na radnici v opozici a její zástupci na obřadu chyběli.

„Abychom budovali jednotu, postavy, které jsou pro naše společenství důležité, by měly být uctěny. Máme pana primátora Adamowicze, ale nemáme pana prezidenta Lecha Kaczyńského, který byl – připomínám – jak primátorem Varšavy, tak prezidentem Polska,“ ozval se místopředseda městské rady z PiS Dariusz Figura.

Lech Kaczyński přitom svou ulici v metropoli už necelé dva roky měl. Proti názvu, o kterém rozhodl vojvoda jmenovaný vládou, se ale primátor bránil u soudu a vyhrál. Vše se poté vrátilo do původního stavu.

Postup radnice pohněval vládní konzervativce o to víc, že jde o ulici nazvanou po Lidové armádě – polské komunistické odbojové organizaci, která ovšem spolupracovala se Sovětským svazem.

Až po volbách, slibuje vedení metropole

Teď primátor Rafał Trzaskowski tvrdí, že stejnou poctu pro Lecha Kaczyńského sám navrhne, ovšem až po květnových volbách hlavy státu. „Pochybuji, že by bylo možné přijít s takovou iniciativou a v klidu přijmout rozhodnutí. Protože v té vřavě, která doprovází kampaň, by to nebylo možné,“ tvrdí Trzaskowski.

Podobný boj sváděla radnice s vládou PiS v minulosti i o náměstí maršálka Józefa Piłsudského, protože si nepřála, aby tam povstal pomník obětem smolenské letecké tragédie. Tehdy město prohrálo a náměstí připadlo státu. Nakonec na místě přibyla i socha Lecha Kaczyńského, která je podle kritiků dominantnější než ta maršálkova, po němž se náměstí jmenuje.