Alžírsko má nového prezidenta, protesty v zemi ale neutichají

Novým alžírským prezidentem se stal již po prvním kole voleb Abdal Madžíd Tabbúni, bývalý ministr a následně premiér vlády exprezidenta Abdal Azíze Butefliky. Vyplývá to z předběžných výsledků oznámených volební komisí, podle nichž Tabbúni obdržel přes 58 procent hlasů. Proti volbám protestují již několik měsíců desetitisíce lidí v alžírských městech. Hlasování se zúčastnilo jen čtyřicet procent voličů, což je nejméně v historii svobodných voleb v Alžírsku.

Abdal Madžíd Tabbúni je novým alžírským prezidentem
Zdroj: Reuters Autor: Ramzi Boudina

Severoafrickou zemí otřásají již od letošního února rozsáhlé protesty, které v dubnu donutily Butefliku rezignovat. Ten chtěl přitom usilovat už o pátý prezidentský mandát. Demonstrace však po jeho odstoupení neustaly, protože podle mnoha lidí byl 82letý prezident s četnými zdravotními problémy jen loutkou dalších politiků a vojáků, z nichž se někteří nadále drží u moci.

Protestující proto nesouhlasili s konáním prezidentských voleb, v nichž se utkali jen úřady schválení kandidáti, kteří se všichni v minulosti podíleli na chodu stávajícího režimu. Protestní hnutí vyzývalo k bojkotu voleb do přijetí širších ústavních reforem a nahrazení vládnoucí třídy novou generací. Již dříve také naznačilo, že v protivládních protestech bude pokračovat i po volbách.

Protesty v Alžírsku nepolevily ani během konání voleb
Zdroj: Reuters
Autor: Ramzi Boudina

Podle úřadů však dodává volební účast zvolenému kandidátovi dostatečnou legitimitu. Vláda se domnívá, že zvolení nového prezidenta je jedinou cestou, jíž se může Alžírsko dostat ze současné politické krize.

Tabbúni zastává vysoké funkce v zemi padesát let

Čtyřiasedmdesátiletý expremiér Abdal Madžíd Tabbúni pracoval ve státní správě přes padesát let, mnohokrát byl ministrem, je členem vládnoucí Fronty národního osvobození (FLN) a měl blízko k exprezidentovi Buteflikovi.

Rodák ze západoalžírské provincii Naama v roce 1969 po dokončení školy pro státní úředníky nastoupil do státní správy. Byl zástupcem prefekta a prefektem v různých provinciích, od roku 1991 byl členem vlády. Postupně řídil resorty spojů, kultury, místní správy, stavebnictví či obchodu. Premiérem byl od května do srpna 2017.