Ani Gantz při sestavování vlády neuspěl. Izrael tak míří k dalším volbám

Šéf centristického uskupení Modrobílí Benny Gantz informoval izraelského prezidenta Reuvena Rivlina, že se mu nepodařilo sestavil novou vládu. Kabinet se předtím nepovedlo složit ani Gantzovu rivalovi, stávajícímu premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Židovský stát tak pravděpodobně čekají již třetí volby během jednoho roku, píší izraelská média.

Benny Gantz
Zdroj: REUTERS Autor: Amir Cohen

Gantz měl na sestavení vlády čas do středeční půlnoci místního času (23:00 našeho času). Ještě před vypršením lhůty ale po telefonu informoval prezidenta Rivlina, že se mu to nepodaří. V následném televizním projevu obvinil ze selhání vyjednávání o utvoření vlády Netanjahua. Řekl, že udělal všechno pro to, aby mohla vzniknout vláda založená na „respektu, morálce a hodnotách“.

Netanjahu v reakci vyzval Gantze, aby se vrátil k jednacímu stolu. „Jsem připraven vrátit se ještě dnes večer k vyjednávání ve snaze vytvořit vládu národní jednoty,“ prohlásil dosavadní premiér. „Izrael potřebuje vládu národní jednoty, kvůli bezpečnosti národa i kvůli naplnění vůle lidu,“ dodal.

Gantzovým rozhodnutím Izrael vstupuje do období dlouhého 21 dní, ve kterém má jakýkoli z kandidátů možnost ukázat, že získal většinu pro sestavení vlády. Jestliže se to nepodaří, budou vyhlášeny nové volby. Vzhledem k tomu, že dosavadní kandidáti doteď kabinet nesestavili, šance, že se jim to podaří v příštích třech týdnech, jsou velmi nízké.

Izraelský prezident ve čtvrtek pověří parlament, aby mezi poslanci našel někoho, kdo získá dostatečnou podporu pro sestavení příští vlády. Deník Haarec napsal, že do hry vstoupí zřejmě v nejbližších dnech také generální prokurátor Avichaj Mandelblit, který rozhodne, zda proti Netanjahuovi vznese obvinění v korupčních kauzách. Prokurátor se svým předem oznámeným krokem vyčkával, dokud neskončí Gantzův pokus najít koaliční partnery, aby neovlivnil politický proces.

Po zářijových volbách se hovořilo o možnosti vlády národní jednoty, Gantz a Netanjahu se ale nedokázali dohodnout na sdílení moci. Stejně tak ztroskotala jednání o koaličním kabinetu s šéfem izraelské strany ruských imigrantů Izrael je náš domov Avigdorem Liebermanem.

Lieberman ve středu odmítl podpořit jak případnou vládu premiéra Benjamina Netanjahua, tak centristy Bennyho Gantze. Jeho slovo bylo přitom rozhodující po jarních volbách i nyní. Liebermanova strana totiž získala osm mandátů, a pokud by se připojila k některému z vítězných bloků, mohla by složitá koaliční vyjednávání ukončit.

Gantze i Netanjahua ve středu Lieberman obvinil, že nejsou schopni kompromisu. On prý učinil vše pro to, aby vládě národní jednoty pomohl na svět. Netanjahu se podle něj nedokáže odpoutat od ultraortodoxního bloku a Gantz zase nebyl připraven přijmout plán široké koalice. Svou účast ve vládě Lieberman podmínil tím, že v ní nemohou být ultraortodoxní strany. V případě možného spojení s Gantzem mu vadilo, že by se tato vláda opírala o hlasy arabských poslanců.

Gantz po úterním jednání s Netanjahuem řekl, že je špatné, budou-li se letos konat už třetí volby. Podmínky, za nichž chtěl ve velké koalici být Netanjahu, pro něj ale nebyly přijatelné. „Třetí volby, to je špatné, ale principy a hodnoty nelze dát stranou,“ řekl Ganc. 

Zářijové předčasné volby v Izraeli skončily pro Netanjahuův pravicový Likud i pro centristickou koalici vyrovnaným výsledkem. Modrobílí sice těsně zvítězili, sestavením vlády byl ale pověřen právě dosluhující premiér. Nepodařilo se mu však tehdy získat podporu nadpoloviční většiny poslanců, a proto šanci dostal Gantz.