Ani Gantz při sestavování vlády neuspěl. Izrael tak míří k dalším volbám

Šéf centristického uskupení Modrobílí Benny Gantz informoval izraelského prezidenta Reuvena Rivlina, že se mu nepodařilo sestavil novou vládu. Kabinet se předtím nepovedlo složit ani Gantzovu rivalovi, stávajícímu premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Židovský stát tak pravděpodobně čekají již třetí volby během jednoho roku, píší izraelská média.

Gantz měl na sestavení vlády čas do středeční půlnoci místního času (23:00 našeho času). Ještě před vypršením lhůty ale po telefonu informoval prezidenta Rivlina, že se mu to nepodaří. V následném televizním projevu obvinil ze selhání vyjednávání o utvoření vlády Netanjahua. Řekl, že udělal všechno pro to, aby mohla vzniknout vláda založená na „respektu, morálce a hodnotách“.

Netanjahu v reakci vyzval Gantze, aby se vrátil k jednacímu stolu. „Jsem připraven vrátit se ještě dnes večer k vyjednávání ve snaze vytvořit vládu národní jednoty,“ prohlásil dosavadní premiér. „Izrael potřebuje vládu národní jednoty, kvůli bezpečnosti národa i kvůli naplnění vůle lidu,“ dodal.

Gantzovým rozhodnutím Izrael vstupuje do období dlouhého 21 dní, ve kterém má jakýkoli z kandidátů možnost ukázat, že získal většinu pro sestavení vlády. Jestliže se to nepodaří, budou vyhlášeny nové volby. Vzhledem k tomu, že dosavadní kandidáti doteď kabinet nesestavili, šance, že se jim to podaří v příštích třech týdnech, jsou velmi nízké.

Izraelský prezident ve čtvrtek pověří parlament, aby mezi poslanci našel někoho, kdo získá dostatečnou podporu pro sestavení příští vlády. Deník Haarec napsal, že do hry vstoupí zřejmě v nejbližších dnech také generální prokurátor Avichaj Mandelblit, který rozhodne, zda proti Netanjahuovi vznese obvinění v korupčních kauzách. Prokurátor se svým předem oznámeným krokem vyčkával, dokud neskončí Gantzův pokus najít koaliční partnery, aby neovlivnil politický proces.

Po zářijových volbách se hovořilo o možnosti vlády národní jednoty, Gantz a Netanjahu se ale nedokázali dohodnout na sdílení moci. Stejně tak ztroskotala jednání o koaličním kabinetu s šéfem izraelské strany ruských imigrantů Izrael je náš domov Avigdorem Liebermanem.

Lieberman ve středu odmítl podpořit jak případnou vládu premiéra Benjamina Netanjahua, tak centristy Bennyho Gantze. Jeho slovo bylo přitom rozhodující po jarních volbách i nyní. Liebermanova strana totiž získala osm mandátů, a pokud by se připojila k některému z vítězných bloků, mohla by složitá koaliční vyjednávání ukončit.

Gantze i Netanjahua ve středu Lieberman obvinil, že nejsou schopni kompromisu. On prý učinil vše pro to, aby vládě národní jednoty pomohl na svět. Netanjahu se podle něj nedokáže odpoutat od ultraortodoxního bloku a Gantz zase nebyl připraven přijmout plán široké koalice. Svou účast ve vládě Lieberman podmínil tím, že v ní nemohou být ultraortodoxní strany. V případě možného spojení s Gantzem mu vadilo, že by se tato vláda opírala o hlasy arabských poslanců.

Gantz po úterním jednání s Netanjahuem řekl, že je špatné, budou-li se letos konat už třetí volby. Podmínky, za nichž chtěl ve velké koalici být Netanjahu, pro něj ale nebyly přijatelné. „Třetí volby, to je špatné, ale principy a hodnoty nelze dát stranou,“ řekl Ganc. 

Zářijové předčasné volby v Izraeli skončily pro Netanjahuův pravicový Likud i pro centristickou koalici vyrovnaným výsledkem. Modrobílí sice těsně zvítězili, sestavením vlády byl ale pověřen právě dosluhující premiér. Nepodařilo se mu však tehdy získat podporu nadpoloviční většiny poslanců, a proto šanci dostal Gantz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 7 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 11 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 12 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...