Epsteinova smrt vyvolává otázky a nepodložené teorie. Jednu šíří i prezident Trump

Až nevěřícné reakce vyvolává v USA zpráva o smrti amerického finančníka Jeffreyho Epsteina, který zřejmě spáchal sebevraždu v cele newyorské věznice. Epstein byl v nápravném zařízení považovaném za jedno z nejpřísněji střežených v USA, navíc byl necelé tři týdny před smrtí umístěn pod zvýšený dohled kvůli obavám, že si chce sáhnout na život. Jeho úmrtí rozvířilo i řadu konspiračních teorií, nepodloženou fámu na svém twitterovém účtu sdílel i americký prezident Donald Trump.

Video Události
video

Události ČT: Reakce na smrt finančníka Epsteina

Epstein, který se v minulosti přátelil s řadou mocných lidí včetně Trumpa, čelil obvinění, že ve svých rezidencích sexuálně zneužíval desítky nezletilých dívek.

Podle deníku Miami Herald, který o jeho aktivitách přinášel klíčová zjištění, je smrt šestašedesátiletého multimilionáře velkou ostudou pro americkou vězeňskou správu a událost jistě rozzlobí pracovníky ministerstva spravedlnosti.

„Už to, že jeden z nejostřeji sledovaných vězňů v Americe dokáže najít způsob, jak se v cele zabít, je dostatečně šokující. Jestliže byl ale onen vězeň zjevně těsně předtím odebrán ze seznamu potenciálních sebevrahů poté, co se předtím pokusil vzít si život, nechce se tomu skoro věřit,“ napsal zase americký zpravodaj britské televize Sky News.

Epstein byl pod zvýšeným dohledem, ten byl ale později zrušen

Epstein byl 23. července ve své cele nalezen téměř v bezvědomí s poraněními na krku a následně byl umístěn pod intenzivnější dohled kvůli obavám, že šlo o pokus o sebevraždu. Jenže podle informací médií už se na něj tento zvláštní režim v čase smrti nevztahoval. Proč a kdy přesně byla tato „sebevražedná stráž“ ukončena, zůstává záhadou.

Podle agentury AP by musel návratu do normálního vazebního režimu předcházet souhlas ředitele manhattanské věznice i jejího hlavního psychologa. Podle odborníků oslovených listem Miami Herald případ vyvolává vážné otázky ohledně rozhodnutí vězeňského personálu, experti nicméně připustili, že i za takto mimořádných okolností může k sebevraždám docházet.

Epsteinovou smrtí už se začal zabývat jak Federální úřad pro vyšetřování (FBI), tak americké ministerstvo spravedlnosti.

Na internetu kolují konspirační teorie

Po zprávě o Epsteinově smrti začaly na internetu ve velkém cirkulovat nepodložená konspirační tvrzení, která souvisí hlavně s jeho někdejšími vazbami na vlivné osobnosti, jako je Trump, exprezident USA Bill Clinton či britský princ Andrew. Někteří komentátoři věří, že Epstein byl ve skutečnosti zabit v zájmu utajení kompromitujících informací.

Prezident Trump na Twitteru sdílel dva příspěvky, které Epsteinovu smrt spojují s exprezidentem Clintonem. Jeden z nich pochází od „konzervativního komika“ Terrence Williamse, který v něm tvrdí, že Epstein zemřel, protože měl na Clintona informace.

Druhý pochází z účtu „BNL NEWS“, který údajně provozují „nezávislí žurnalisté“ a který tvrdí, že se Clinton účastnil Epsteinových večírků, na kterých mělo docházet ke zneužívání nezletilých dívek. Novinářka Jane Lytvynenková, která píše o dezinformacích pro web BuzzFeed News, uvedla, že tento účet často šíří nepravdy.

Členka Trumpovy administrativy Lynne Pattonová pak na Instagramu naznačovala, že sebevražda finančníka je dílem bývalé první dámy Hillary Clintonové. Podle Miami Herald se v sobotu na Twitteru dařilo jak „hashtagu“, který Epsteinovu smrt spojuje s Trumpem, tak heslu, které obviňuje manžele Clintonovy.