Střelec z El Pasa se k činu přiznal. Řekl, že cílem jeho útoku byli Mexičané

Střelec z amerického El Pasa Patrick Crusius, který v sobotu zabil 22 lidí, přiznal vinu. Cílem útoku byli podle jeho slov Mexičané. V pátek to oznámili američtí vyšetřovatelé. Masakr v nákupním centru v El Pasu je vyšetřován jako možný zločin z nenávisti.

Střelec z El Pasa na záběrech bezpečnostní kamery
Zdroj: ČT24

Podle policie byl Crusius zadržen krátce po střelbě necelý kilometr od místa činu. Se zdviženýma rukama se vzdal policistům na křižovatce, kde zastavil jeho vůz. Kam měl namířeno, není známo. „Já jsem ten střelec,“ prohlásil podle detektiva Adriana Garcii při zadržení. Při výslechu odpovídal na dotazy vyšetřovatelů a řekl jim, že při útoku mířil na Mexičany.

Z dvaadvaceti jeho obětí bylo osm mexických občanů a mnozí další měli hispánská jména, napsala agentura AP. Crusius střílel v nákupním centru, v němž bylo v té době asi tři tisíce lidí.

Jednadvacetiletý vrah je dáván do souvislosti s anonymním manifestem, který se před střelbou objevil na internetu a v němž se hovoří o „hispánské invazi do Texasu“ a o plánu rozdělit Ameriku na území podle ras. Do El Pasa, města se silnou hispánskou komunitou, cestoval deset hodin z dallaského předměstí Allen, kde bydlel. S sebou si vzal útočnou pušku AK-47 a několik zásobníků.

Podle amerických médií je Crusius nezaměstnaný a nemá žádný příjem ani majetek. Nejspíš nebyl součástí organizované skupiny plánující další útoky. Kromě útoku z nenávisti má být obžalovaný z vraždy, ve vazbě je bez práva propuštění na kauci. Hrozí mu trest smrti, který budou podle listu The Washington Post prokurátoři žádat. 

Trump: Při reformě je třeba poslouchat „zdravý rozum“ a názory střelecké asociace

Masakr v El Pasu a následná střelba v Daytonu, během nichž přišlo o život dohromady jedenatřicet lidí, vyvolal debatu o zpřísnění liberálních zákonů o kontrole držení zbraní.  

Americký prezident Donald Trump v pátek na Twitteru upozornil, že při zpřísňování zbrojní legislativy je třeba přihlížet k názorům Národní asociace držitelů zbraní (NRA). „Hovořil jsem s NRA i jinými a jejich velmi zásadní názory mohou být plně zastoupeny a respektovány,“ napsal Trump. Dodal, že „zbraně by se neměly dostat do rukou psychicky nemocných nebo vyšinutých lidí“. 

Podle Trumpa o „rozumnější“ kontrole držitelů zbraní debatuje vedení obou kongresových komor. Zatímco demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů už na jaře dva zákony o přísnější regulaci schválila, Senát, kde mají většinu republikáni, se zatím debatě na toto téma spíš vyhýbal.

Americký prezident se označil za nejvěrnějšího stoupence druhého ústavního dodatku, který právo Američanů na držení zbraní zaručuje. „Všichni ale musíme společně pracovat pro dobro a bezpečnost naší země. Věci dané zdravým rozumem lze vykonat pro dobro každého!“ upozornil šéf Bílého domu.

Americká média připomínají, že od roku 2017, kdy Trump nastoupil do prezidentského úřadu, došlo k masovým vraždám v texaském kostele, na rockovém koncertu v Las Vegas a na středních školách na Floridě a v Texasu. Prezident váhavě podporuje přísnější kontrolu při prodeji a držení zbraní, úplný zákaz prodeje útočných zbraní ale jeho podporu nemá.