Trump ocenil během jednání s Pellegrinim slovenské výdaje na obranu

Slovensko dosáhne ve vojenských výdajích dvou procent HDP v roce 2022, tedy dříve, než původně předpokládalo. V Bílém domě to při setkání s prezidentem USA Donaldem Trumpem prohlásil předseda slovenské vlády Peter Pellegrini. Trump úsilí Slovenska ocenil, věří, že se další státy přidají. Pellegrini pozval Trumpa na Slovensko, prezident se ale odpovědi na dotaz novinářů ohledně návštěvy vyhnul.

Video Trump přijal v Bílém domě Pellegriniho
video

Trump přijal v Bílém domě Pellegriniho

Pellegrini podle slovenského tisku přijel do Washingtonu jednat zejména o obchodu a obraně. „Slovensko plní sliby, modernizuje armádu, nakupuje americké zbraně,“ řekl premiér v Bílém domě.

Prezident USA je podle něj „skutečným vůdcem“, který jasně vyzývá k většímu úsilí při financování obrany. Trump ocenil, že Slovensko je velmi blízko prahu dvou procent. Ukazuje se, že Bratislava chápe, jak je to důležité. „Očekáváme, že mnozí další se přidají,“ poznamenal Trump.

Česko chce ve výdajích na armádu dospět ke dvěma procentům HDP roku 2024.

Pellegrini před jednáním s Trumpem
Zdroj: Reuters
Autor: Jonathan Ernst

Předseda slovenské vlády blahopřál Trumpovi k dynamickému rozvoji americké ekonomiky, zejména k vytváření nových pracovních příležitostí a snižování nezaměstnanosti. „Když se daří USA, daří se i Slovensku,“ řekl Pellegrini. Slovensko podle něj prožívá robustní hospodářský růst, jeden z nejvyšších v Evropské unii a eurozóně.

Trump pochválil Pellegriniho popularitu… a pak i svou

Podle Trumpa na Slovensku žijí „úžasní lidé,“ vztahy mezi Washingtonem a Bratislavou nikdy nebyly lepší. Poukázal na popularitu Pellegriniho na Slovensku a upozornil, že i on sám má v USA v tomto směru „velmi dobré výsledky“.

Novináři se amerického prezidenta dotazovali, zda lze očekávat jeho návštěvu na Slovensku. Spekulují o tom některá slovenská média, podle nichž by americký prezident mohl přijet letos v srpnu na oslavy 75. výročí Slovenského národního povstání. Šéf Bílého domu se ale přímé odpovědi vyhnul.

Peter Pellegrini opuští Bílý dům
Zdroj: Reuters
Autor: Clodagh Kilcoyne

První dáma dostala slovenský kroj, Trump pálku

Pellegrini, kterého při návštěvě v Bílém domě doprovázeli ministr zahraničí Miroslav Lajčák a poradce Peter Kmec, přivezl prezidentovi USA jako dar baseballovou pálku. Podle informace televize TA3 se Trump v mládí baseballu věnoval, sportovním mentorem mu byl údajně trenér se slovenskými kořeny. První dáma Melania Trumpová dostala darem středoslovenský kroj.

Video 90´ ČT24: Trump přijal v Bílém domě Pellegriniho
video

90' ČT24: Trump přijal v Bílém domě Pellegriniho

Zdroj: ČT24

Z americké strany se jednání delegací zúčastnili mimo jiných ministr zahraničí Mike Pompeo, personální šéf Bílého domu a ředitel Úřadu pro řízení a rozpočet Mike Mulvaney a bezpečnostní poradce John Bolton.

Pellegrini je prvním slovenským premiérem po více než pěti letech, který dostal pozvánku na bilaterální schůzku v Bílém domě. Naposledy se takto setkal s Trumpovým předchůdcem Barackem Obamou v listopadu roku 2013 tehdejší předseda vlády Robert Fico. Český premiér Andrej Babiš se s Trumpem setkal v Bílém domě letos v březnu.