Do americké armády nebudou smět vojáci po změně pohlaví

Americké ministerstvo obrany schválilo novou politiku požadující omezení služby transgenderových osob v ozbrojených silách. Tato politika je přitom předmětem soudních sporů. Nařízení, které požaduje, aby většina jednotlivců sloužila v armádě v pohlaví, v jakém se narodila, vejde v platnost 12. dubna a zabrání narukovat lidem, kteří vyžadují hormonální léčbu nebo operativní změnu pohlaví.

Americký voják
Zdroj: Reuters Autor: James Mackenzie

Nařízení, které podepsal současný muž číslo dvě Pentagonu David Norquist, umožní jeho lidem postupovat a vydávat výjimky případ od případu.

Odhaduje se, že 14 700 vojáků v aktivní službě a v zálohách se identifikuje jako transgender, ale ne všichni žádají léčbu.

Trumpova snaha

Trend přijímání osob se změněným pohlavím do armády, který započal za vlády předchozího prezidenta Baracka Obamy, se nynější prezident Donald Trump pokusil poprvé zastavit předloni.

Federální soud mu ale tehdy zakázal měnit pravidla armádní služby, neboť by to popíralo práva transgenderových osob zaručená ústavou. Loni v březnu Pentagon plán revidoval tak, že zakázal službu v armádě nikoli všem transgenderovým osobám, ale lidem, kteří podstoupili nebo vyžadují operativní změnu pohlaví.

Plán ministerstva, který Trump následně podpořil, zažalovaly organizace hájící lidská práva a soudy včetně odvolacích jejich žalobě vyhověly. Nejvyšší soud ale v lednu tento verdikt zrušil.

Rozhodnutí Pentagonu ihned odsoudila šéfka americké Sněmovny reprezentantů demokratka Nancy Pelosiová. Označila ho za útok na vlastence, kteří chrání zemi. Trumpův postoj podle ní představuje předsudky, ne vlastenectví.