Zemřel exšéf berlínské diplomacie Klaus Kinkel. Jeho podpis je pod česko-německou deklarací

Ve věku 82 let zemřel bývalý německý ministr zahraničí Klaus Kinkel. Politik liberální Svobodné demokratické strany (FDP) úřad zastával v letech 1992 až 1998. Diplomacii Berlína tak šéfoval v době jednání o československo-německé smlouvě z roku 1992 i česko-německé deklaraci z roku 1997.

Klaus Kinkel v roce 2010
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Malte Ossowski/SVEN SIMON

Někdejší předseda FDP (1993–1995) zemřel v pondělí. O jeho úmrtí informoval podle agentury DPA stávající šéf strany Christian Lindner s odvoláním na rodinu zesnulého politika. „Byl to čestný a skromný muž s charakterem, jehož přátelské rady jsem si vážil. Vděčím mu za mnohé,“ napsal na Twitteru Lindner. DPA napsala, že pohřeb se uskuteční na Kinkelovo přání v nejužším kruhu.

Německá kancléřka Angela Merkelová Kinkela označila za velkého liberála. „Jsem zarmoucena úmrtím věrného souputníka z doby po znovusjednocení Německa. Klaus Kinkel byl velký liberál a nekompromisní bojovník za svobodu a demokracii,“ uvedla v prohlášení, které na Twitteru zveřejnila vládní mluvčí Ulrike Demmerová.

Současný šéf diplomacie Heiko Maas napsal, že Německo přichází o velkého liberála a bojovníka za právní stát a demokracii. „Mnohým přispěl k tomu, že znovusjednocené Německo našlo své místo ve světě a že žije v míru a úctě se svými sousedy,“ uvedl sociální demokrat Maas rovněž na Twitteru.

Šéf Evropské komise Juncker napsal, že ztratil dobrého přítele a průvodce v evropských otázkách. „Opouští nás německý vlastenec a velký Evropan,“ napsal Juncker.

Kinkel: Za deklaraci jsem vděčný

Kinkel patřil mnoho let k nejbližším spolupracovníkům někdejšího dlouholetého ministra zahraničí spolkové republiky Hanse-Dietricha Genschera (FDP), po němž v roce 1992 vedení resortu převzal. Byl rovněž vicekancléřem v tehdejší konzervativně-liberální vládě Helmuta Kohla. Právník Kinkel zastával předtím také post ministra spravedlnosti a mezi lety 1979 a 1992 také úřad předsedy Spolkové zpravodajské služby (BND). 

Podpis Klause Kinkela je i pod Česko-německou deklarací o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji. Za ČR ji 21. ledna 1997 podepsali také premiér Václav Klaus a ministr zahraničních věcí Josef Zieleniec a za Německo kancléř Helmut Kohl. Cílem deklarace bylo zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi a zmírnit napětí, jehož kořeny sahaly do druhé světové války.

Když se Kinkel stal v květnu 1992 ministrem zahraničí, ve svém prvním parlamentním vystoupení v této funkci obhajoval v ratifikační rozpravě Spolkového sněmu smlouvu o dobrém sousedství a přátelské spolupráci mezi Československem a sjednoceným Německem.

V roce 2017 Kinkel českým novinářům řekl, že deklarace z roku 1997 pomohla zvednout stín minulosti ze vztahů obou zemí, a zbavila je tak jistého napětí a křečovitosti. „Tenkrát bylo ještě ve vztazích citelné napětí. Jednání bylo velmi složité a jsem vděčný za to, že se to podařilo,“ řekl tehdy. Prohlásil také, že vztahy Čechů s Němci se nadále zlepšují i přes rozdílný postoj obou zemí k migrační krizi.

Kinkel inicioval vznik tribunálu pro Jugoslávii

Kinkel jako ministr zahraničí inicioval zřízení Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY), který zahájil činnost v listopadu 1993 a zabýval se válečnými zločiny spáchanými od roku 1991 na území někdejší Socialistické federativní republiky Jugoslávie.

Politik se také významně angažoval v bosenském konfliktu, požadoval aktivnější postup mezinárodních sil v Bosně při zatýkání osob obžalovaných z válečných zločinů a zasadil se o finanční pomoc při hospodářské obnově bosenské Republiky srbské.

Patřil také k silným zastáncům evropské integrace a proslul svým heslem „nemluvit, ale jednat“. Po ukončení politické kariéry v roce 1998 působil ve správních radách několika německých firem a v listopadu 2016 byl zvolen prezidentem nově vzniklé etické komise německé fotbalové asociace.