Prezidentovy sliby lepších zítřků Alžířany neobměkčily. Protesty proti jeho kandidatuře pokračují

Alžírský prezident Abdalazíz Buteflika slíbil zkrácení prezidentského mandátu a vypsání předčasných voleb v případě, že znovu vyhraje nadcházející volby. Churavějící dvaaosmdesátiletý Buteflika se prohlášením, ve kterém mimo jiné slíbil i lepší distribuci národního bohatství, snažil uklidnit protesty Alžířanů, jež se zvedly po oznámení jeho už páté kandidatury. Masové demonstrace se o víkendu a v pondělí konaly nejen v Alžírsku, ale i v Paříži, Marseille a Toulouse.

Abdalazíz Buteflika na snímku z dubna 2018
Zdroj: Reuters Autor: Ramzi Boudina

„Bude-li chtít Bůh a alžírský lid mi dá svou důvěru, tuto výzvu přijmu a změním režim,“ napsal Buteflika v prohlášení, které v neděli večer přečetl ve státní televizi šéf jeho volební kampaně.

Buteflika, který od mozkové příhody v roce 2013 téměř nevystupuje na veřejnosti, v prohlášení také slíbil, že pokud bude znovu zvolen, vypíše referendum o nové ústavě a také předčasné prezidentské volby, v nichž už kandidovat nebude.

Nadto slíbil prosadit demokratizaci stávajícího režimu, bojovat se všudypřítomnou korupcí, lépe distribuovat národní bohatství, které je z velké části založeno na příjmech z prodeje zemního plynu, a také vytvořit lepší možnosti uplatnění pro Alžířany, kteří ve velkém odcházejí ze země do Evropy.

Video Chceme demokracii ne monarchii! Alžířané protestují proti Buteflikovi
video

Chceme demokracii, ne monarchii. Alžířané protestují proti Buteflikovi

Protestující však nechtějí, aby Buteflika vůbec kandidoval, a nabídku označili za jeho trik, jak zůstat u moci. Opoziční strany pořádají schůze, kde se budou radit, jaké další kroky po Buteflikově oznámení podniknou. Prezidentské volby jsou v Alžírsku naplánovány na 18. dubna.

Vládne prezident, nebo jeho poradci? 

Podle AP nyní narůstají debaty o tom, kdo vlastně zemi vládne – zda dvaaosmdesátiletý Buteflika, nebo klika jeho mocných poradců a generálů. Kandidaturu Butefliky oficiálně podal šéf jeho kampaně, neboť sám prezident je na léčení ve Švýcarsku.

Buteflika byl poprvé zvolen v roce 1999 a přičítají se mu zásluhy za ukončení více než deset let trvající občanské války mezi vládou a islamistickými povstalci, která za sebou zanechala asi 200 tisíc mrtvých.