Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN tvrdou vyjednávačku Craftovou

Americký prezident Donald Trump navrhl na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která je v současnosti americkou velvyslankyní v Kanadě. Trump o tom informoval na svém twitterovém účtu.

Velvyslankyně Spojených států při OSN Kelly Craftová
Zdroj: Reuters Autor: Chris Wattie

V prosinci americký prezident na post velvyslankyně USA při OSN vybral Heather Nauertovou. Ta však tento měsíc nominaci z rodinných a osobních důvodů odmítla. Nauertová měla na velvyslaneckém postu nahradit Nikki Haleyovou, která v říjnu oznámila, že ke konci loňského roku funkci opustí.

Nominaci Craftové ještě musí potvrdit Senát. „Kelly dělá vynikající práci při reprezentaci naší země,“ napsal Trump na Twitteru. „Nemám pochyb, že pod jejím vedením bude naše země reprezentována na nejvyšší úrovni.“ 

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo označil Craftovou za „mimořádně dobře kvalifikovanou“ a za „vynikající zastánkyni americké národní bezpečnosti a ekonomických zájmů v Kanadě“. Podle zdrojů agentury AP podporuje nominaci Craftové rovněž šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Craftová se podle zdroje agentury Reuters v pátek v Oválné pracovně Bílého domu setkala s Trumpem, Pompeem a poradcem pro národní bezpečnost Johnem Boltonem. Zdroj rovněž uvedl, že Craftová si získala pověst tvrdé vyjednávačky během rozhovorů o nové obchodní dohodě s Kanadou a Mexikem.