Bomba u autobusu s turisty zabila v egyptské Gíze čtyři lidi

V egyptské Gíze explodovala nálož hned vedle autobusu plného zahraničních turistů. Na místě zemřeli tři Vietnamci a místní průvodce. Dalších několik lidí je zraněných. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na egyptské úřady. Policie oblast uzavřela. K činu se zatím nikdo nepřihlásil. Jedná se o první útok cílený na turisty téměř po dvou letech. 

Video Zprávy
video

Zprávy: Bomba u egyptského autobusu zabíjela turisty

Páteční exloze v Egyptě si vyžádala celkem čtyři mrtvé – tři vietnamské turisty a místního průvodce. Dalších devět vietnamských turistů bylo zraněno, stejně jako jejich egyptský řidič.  Původně média uváděla, že výbuch zabil dva Vietnamce.  

Podomácku vyrobená nálož explodovala poblíž zdi u příjezdové silnice vedoucí k nejznámější egyptské turistické atrakci, necelé čtyři kilometry daleko od pyramid. Mrtví a zranění byli součástí 14členné skupiny turistů, které doprovázel místní průvodce a místní řidič. 

Na místo incidentu zamířili příslušníci bezpečnostních složek a událost vyšetřují, uvedlo bez dalších podrobností egyptské ministerstvo vnitra. Zpravodaj Reuters z místa hlásí, že autobus je těžce poškozen a má vysypaná skla. 

Egypt bojuje mnoho let s islamistickými povstalci na Sinajském poloostrově. Násilnosti se příležitostně přelévají i na pevninu, kde se jejich terčem stává egyptská křesťanská menšina nebo právě zahraniční turisté.

Útok se stal v době, kdy se turistický ruch v Egyptě začal po letech stagnace zotavovat

Útok přichází v době, kdy se turistický ruch – klíčové odvětví egyptské ekonomiky – pomalu zotavuje po letech stagnace vyvolané politickou nestabilitou, která následovala po svržení bývalého prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011.

Podle agentury AP úřady po útoku pravděpodobně zesílí bezpečnostní opatření kolem kostelů v předvečer oslav kolem Nového roku a Vánoc, které v lednu slaví příslušníci koptské pravoslavné církve v Egyptě.