Bourání mostu v Janově se kvůli soudu odkládá. Testy ukázaly, že lana korodovala

Nový dálniční most v italském Janově jen tak nevyroste. Soud zatím povolil zbourat pouze západní stranu stavby, která se zřítila před čtyřmi měsíci. Zbytky východní části ještě potřebují zkoumat odborníci, aby určili přesné příčiny neštěstí ze 14. srpna, při němž zemřelo 43 lidí. Stovky obyvatel, kteří žili v domech pod mostem, tak dál čekají, jestli se kdy budou moci vrátit.

Video Události
video

Demolice východní části janovského mostu se odkládá

Od srpna úřady pustily obyvatele domů pod janovským mostem podívat se na místo jejich bydliště jen třikrát. Celkem 250 rodin čeká na to, jestli se zbytkem mostu půjde k zemi i jejich byt. „Cítím zlobu a bolest. Jsem opravdu smutná, když si vzpomenu, jak jsem ten dům měla ráda,“ stěžuje si evakuovaná obyvatelka Iris Bonacciová. 

Soud zatím schválil pouze bourání pilířů bez ocelových lan nad průmyslovou zónou. Betonovou konstrukci má v nejbližších dnech začít rozebírat firma, která zvedla ze dna ztroskotanou loď Costa Concordia. „Demoliční plán pro obytnou zónu je hotový, ale ještě je třeba ho sladit s potřebami vyšetřovatelů,“ podotkl právník jedné z obětí Mario Fico.

Testy prvních vzorků ve švýcarské laboratoři ukázaly, že lana v mnoha částech mostu rychleji zkorodovala, protože neměla potřebnou krycí vrstvu. Podle vyšetřovatelů museli provozovatel a správce dálnice o havarijním stavu viaduktu vědět.

Odborníci proto požadují víc času, aby mohli prověřit zbytek díla a označit viníky srpnové tragédie. Zatímco pozůstalí tlačí na jejich co nejrychlejší potrestání, obyvatelé Janova požadují co nejdřív náhradu důležité dopravní tepny. „Pořád věříme, že začneme stavět nový most ještě v březnu,“ prohlásil místostarosta Janova Stefano Balleari.

Politici opakují, že nová spojnice bude hotová do příštích Vánoc, pokud se podaří zničený most rozebrat do čtvrt roku. Povolení k demolici východní části ovšem soud vydá nejdřív 8. února.