Donald Trump a jeho žena uctili památku George Bushe staršího

Donald a Melania Trumpovi uctili v rotundě Kapitolu památku George Bushe staršího

Americký prezident Donald Trump spolu s manželkou Melanií v tichosti uctili památku zesnulého prezidenta George Bushe staršího v rotundě Kapitolu, sídle Kongresu USA. Rakev s pozůstatky byla dopravena do Washingtonu z Texasu v pondělí a v rotundě bude do středečního pohřbu.

 

Rakev, která je zahalena do americké vlajky, po schodech k rotundě vynesla čestná stráž. Na místě čekal Bushův syn, rovněž někdejší prezident USA, George W. Bush s manželkou.

Asi o tři hodiny později na místo přijel současný americký prezident s první dámou. Trump u rakve dlouze zasalutoval a Melania si položila ruku na srdce. Jediným zvukem ve velkém mramorovém sále, kde už před Bushem byly vystaveny rakve s pozůstatky dvanácti amerických prezidentů, byl cvrkot spouští fotoaparátů.

„Během své životní služby prezident Bush zosobňoval důstojnost. Při své obrovské moci vládl nesmírnou pokorou,“ řekl předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. „Byl znám jako tichý a skromný muž, nebylo to ale kvůli nedostatku odhodlání nebo odvahy. Po celých 94 let prezident Bush nikdy neztratil lásku k dobrodružství a nikdy neodmítl výzvu sloužit své zemi,“ řekl v Kapitolu další řečník, kterým byl viceprezident Mike Pence.

Poctu politikovi, který ukončil studenou válku, přišli vzdát i současná ředitelka Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gina Haspelová a bývalí šéfové CIA John Brennan a George Tenet. Bush byl jediným ředitelem této tajné služby, který se po letech stal prezidentem USA. U jeho rakve dnes zasalutoval i Colin Powell, který byl za Bushovy vlády (1989-1993) šéfem amerického sboru náčelníků štábů a za vlády Bushova syna (2001-2009) ministrem zahraničí.

Video Studio 6
video

Američané se v Kapitolu mohou rozloučit s Georgem Bushem starším

Ve středu, kdy USA uctí Bushovu památku státním smutkem, se ve washingtonské Národní katedrále uskuteční státní pohřeb, po kterém bude rakev letecky přepravena zpět do Houstonu. Obřadu se zúčastní i Trump, který měl s Bushovou rodinou napjaté vztahy.

Ještě ve středu bude rakev vystavena v houstonském episkopálním kostele svatého Martina, kde se ve čtvrtek uskuteční další smuteční obřad.

Následně bude rakev přepravena vlakem z Houstonu do College Station, kde jsou v kampusu vysoké školy A&M University na pozemku Bushovy knihovny pohřbeny exprezidentova letos zesnulá manželka Barbara a dcera Robin, která zemřela v dětském věku v roce 1953. Po obřadu, který je plánován na čtvrteční odpoledne místního času (23:15 našeho času), bude Bush uložen po jejich boku.

Bush starší byl 41. prezidentem USA v letech 1989–1993. Zemřel minulý pátek ve věku 94 let. Měl Parkinsonovu chorobu a v dubnu byl přijat do nemocnice kvůli infekci v krvi.