Zpravodaj ČT Karas: Na Krymu vítali ruské osvoboditele

Simferopol – Zatímco západní politici v čele s EU a USA sobotní intervenci Ruska na Krym ostře odsoudili, většina lidí, kterých se přítomnost ruských jednotek v ulicích krymských měst bezprostředně týká, příchod vojáků s jásotem přivítala. Podle zvláštního zpravodaje ČT na Ukrajině Miroslava Karase jsou těmto obyvatelům názory Západu lhostejné, svou budoucnost vidí jen ve spojení s Moskvou.

Jak se chovají příslušníci ruské armády, kteří jsou momentálně přítomni na krymském poloostrově?
Ruští vojáci jsou poměrně klidní. Jsou samozřejmě po zuby ozbrojeni, někteří mají nejen samopaly, ale i kulomety. Většinou mají zahalené tváře a jsou jim vidět jen oči. Vůči cizím novinářům neprojevují žádnou bezprostřední agresi, pouze nechtějí, abychom je natáčeli. Obracejí se k nám zády, nevydají ze sebe ani hlásku a neodpovídají na naše otázky.

K jakým armádním složkám ti vojáci patří?
To stále nevíme. Vojáci v ulicích pouze mlčí a nechtějí říct, odkud jsou. Nejsou ani nijak označeni. Na svých uniformách nemají žádné nápisy, nemají na svých helmách a čepicích žádné odznaky. Kontakt s nimi je mlčícím kontaktem.

Jak na přítomnost vojáků reagují místní?
Vítají je jako své hrdiny a téměř i jako osvoboditele. Dokonce jsme viděli, jak jim dávají květiny, zpívají jim písně a fotografují se s nimi. Není se čemu divit, 60 procent lidí žijících na Krymu jsou Rusové. Nikde jsme se proto nesetkali, že by někdo ruským vojákům se zaťatou pěstí dával najevo, že je tady nechce. Nikdo vojákům neklade odpor, když mají někde hlídku, jsou všude vítáni. Je to, jako by Rusové přišli k sobě domů.

Minulý týden po obsazení krymského parlamentu v Simferopolu proruskými ozbrojenci došlo mezi většinovými obyvateli a krymskými Tatary k potyčkám. Opakuje se něco podobného i nyní?
K žádnému otevřenému konfliktu mezi ruskými a neruskými obyvateli zatím nedošlo. K potyčkám došlo jen první den, poté už byl klid. Před parlamentem v Simferopolu už nejsou žádní lidé, ani vojáci zde nehlídkují.

Miroslav Karas
Zdroj: ČT24

Více o ukrajinské krizi si přečtete ZDE.

Připravují se nějak krymští Tataři či většinová populace na případný střet ukrajinských a ruských jednotek?
Žádné hromadné opouštění Krymu jsme nezaznamenali. Pouze jsme viděli při odjezdu pár rodin s malými dětmi, které se obávaly vážnějšího ozbrojeného konfliktu. Dá se říct, že život v Simferopolu i Sevastopolu je stejný, jako byl před příchodem Rusů. Někteří sice tvrdí, že během posledního týdne lehce stoupla cena benzinu, že by ale nějak vázlo zásobování a scházely základní potraviny, jsme si nevšimli.

Očekávají obyvatelé Krymu, že mezinárodní sankce, kterými nyní hrozí západní státy, nějak změní aktuální situaci?
Většina obyvatel Krymu si přeje připojení k Moskvě. Možnými sankcemi, se kterými přichází Evropská unie či USA, se proto příliš nezabývají. EU je jim v podstatě lhostejná, záruku budoucího vývoje vidí pouze v Rusku. Unii místní lidé považují spíše za subjekt, který celou krizi způsobil. Západ obviňují z toho, že pomohl dosadit podle nich 'fašistickou a extremistickou vládu', která je nynějším vedením celé Ukrajiny.

Proruští aktivisté v Simferopolu
Zdroj: ČTK/AP/Sergey Vaganov

Jak podle Vás dopadne referendum o budoucnosti Krymu?
Vzhledem k výše zmíněnému je výsledek referenda víceméně jasný. Navíc to, že byl přenesen z původního 25. května (na tento den byly naplánovány i ukrajinské parlamentní volby – pozn. redakce) již na 30. březen svědčí o tom, že nová, prorusky orientovaná krymská vláda chce využít napětí kolem současných událostí. Organizátoři referenda chtějí, aby se aktuální protikyjevské tendence potvrdily i v hlasování. Mezinárodní organizace ani pozorovatelé se nějaké manipulace s hlasy nemusí obávat. Místní Rusové tady referendum vyhrají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Peklo v Gaze sbližuje EU s palestinskou autonomií

Po předloňském útoku Hamásu na Izrael a následném rozpoutání krvavé odvety židovským státem Evropská unie výrazně navýšila humanitární pomoc Palestincům i finanční a diplomatickou podporu palestinské autonomii. EU se také jasně postavila za agenturu UNRWA, kterou Izrael vykázal ze země. V pondělí se koná na okraj zasedání ministrů zahraničí vůbec první palestinsko-unijní summit.
před 1 hhodinou

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný. Moskvu přímo neobvinil, píše AFP

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 34 mrtvými a 117 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil podle agentury AFP mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres.
06:02Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Post prezidenta Ekvádoru obhájil Noboa, oznámila komise

V nedělním druhém kole ekvádorských prezidentských voleb zvítězila dosavadní hlava státu, konzervativní milionář Daniel Noboa. Podle agentury Reuters to oznámila volební komise. Noboa prohlásil, že o jeho vítězství není pochyb, ale jeho levicová soupeřka Luisa Gonzálezová oznámila, že výsledky voleb, které označila za „groteskní volební podvod“, neuzná a požádá o přepočítání hlasů.
05:41Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ruské rakety v Sumách zabily přes třicet lidí

Na 34 vzrostl počet mrtvých po nedělním ruském raketovém útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny. Jsou mezi nimi i dvě děti. Dalších 119 lidí, včetně patnácti dětí, bylo zraněno, uvedli záchranáři. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR informovala, že Rusové použili dvě rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Důkaz, že Rusko chce válčit dál, zní v reakci na úder v Sumách

Ruská imperiální politika ohrožuje bezpečnost celé Evropy a je třeba udělat maximum, aby neuspěla, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na ruský útok na ukrajinské Sumy. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona útok ukazuje na nutnost přimět Rusko k příměří. Zděšení vyjádřili britský premiér Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloniová nebo polský premiér Donald Tusk. Ministr zahraničí USA Marco Rubio označil útok za děsivý.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

„To zlo je stále přítomné.“ V Polsku si připomněli výročí Katyně

Polsko si připomnělo 85 let od takzvaného Katyňského masakru. V roce 1940 sovětská tajná policie povraždila v oblasti Katyně ležící nedaleko od Smolenska v nynějším Rusku na dvaadvacet tisíc polských důstojníků a příslušníků inteligence. Vinu Moskva od počátku svalovala na nacistické Německo. To ještě během druhé světové války, když okolí Katyně dobylo, exhumovalo část obětí. Kreml se k činu plně přiznal až v devadesátých letech. Polský premiér Donald Tusk během piety řekl, že stejné zlo, které před 85 lety vraždilo Poláky, v neděli zabíjelo v ukrajinském městě Sumy. „To zlo je tady stále přítomné a tak jako v minulosti, i dnes nás ohrožuje,“ prohlásil.
před 14 hhodinami

Volby v Gabonu vyhrál dosavadní lídr a pučista Nguema

Prezidentské volby v Gabonu vyhrál dosavadní lídr země Brice Oligui Nguema, který vedl v srpnu 2023 v zemi vojenský převrat. Podle předběžných výsledků získal padesátiletý Nguema 90,35 procenta hlasů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na gabonského ministra vnitra.
před 14 hhodinami

Izrael udeřil na poslední funkční nemocnici v Gaze

Izraelský vzdušný úder v noci na neděli zasáhl nemocnici al-Ahlí a zničil oddělení příjmu a pohotovosti, uvedla podle agentur civilní obrana v Pásmu Gazy, ovládaná teroristickým hnutím Hamás. V průběhu evakuace zemřela jedna pacientka, které lékaři nedokázali zajistit potřebnou péči, píše agentura AP. Úder potvrdila izraelská armáda, podle které byl areál používán Hamásem k plánování a provádění teroristických útoků.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...