USA opevňují hranici kvůli migrantům. Trump mluví až o 15 tisících vojáků, míří k ní i ozbrojení civilisté

Až 15 tisíc amerických vojáků by mohlo posílit ostrahu hranice s Mexikem, kam z jihu míří karavana středoamerických migrantů. Řekl to americký prezident Donald Trump, podle něhož je ochrana hranice před migranty prioritou americké politiky. Na příchod karavany migrantů se připravují i ozbrojení protiimigrační aktivisté.

Video Události
video

Události ČT: Na hranicích s Mexikem se rozmísťuje americká armáda

V Texasu již začala pohraniční stráž informovat majitele příhraničních pozemků, že do oblasti se chystají na vlastní pěst ozbrojení civilisté s cílem chránit hranici. Přítomnost milicionářských spolků u hranic mnozí vnímají negativně, neboť to podle nich jen povede k vyhrocení situace. Obávají se ostrých sporů.

Pentagon tento týden ohlásil, že kvůli migrantům na jižní hranici rozmístí 5200 vojáků. Trump později oznámil, že může vyslat k ochraně mexických hranic až trojnásobek vojáků – tedy až 15 tisíc. „Můžeme vyslat až něco mezi 10 tisíci a 15 tisíci příslušníků armády,“ uvedl. Ostrahu hranice s Mexikem přitom v minulosti již posílilo asi dva tisíce příslušníků národní gardy.

Mnohé americké protiimigrační spolky na internetu bijí na poplach, že příchod migrantů znamená válku a že je třeba hranice chránit. Trump v pondělí na sociální síti Twitter napsal, že součástí karavany jsou i příslušníci gangů. Pochod migrantů do USA pak označil za invazi, na kterou se USA a vojáci připravují.

Trumpova slova o invazi kritizovala řada osobností včetně české rodačky a bývalé nejlepší tenistky světa Martiny Navrátilové, která emigrovala do USA. Ta na Twitteru napsala, že karavana není invaze a že invaze byl vpád vojsk Sovětského svazu a jeho spojenců do Československa v srpnu 1968.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT Miřejovský: Migranti jsou na jihu Mexika, americké úřady mají několik týdnů na přípravu

Milicionářka dostala za zabití dvou amerických civilistů trest smrti

Šéfka texaské milice Minuteman Shannon McGauleyová agentuře AP řekla, že již nyní jsou členové organizace na třech hraničních postech a že očekává, že v dalších dnech na pomezí dorazí až stovka dalších lidí.

Stanice Fox News poznamenala, že přítomnost milicionářů a dobrovolníků na hranicích není novinkou, neboť civilní hlídky takto slouží již desítky let. Běžnou praxí je, že samozvaná ostraha v případě zjištění nelegálního vstupu do země vyrozumí pohraniční stráž. Ne vždy se ovšem takové počínání obejde bez problémů.

Například v roce 2009 milicionářka Shawna Fordeová v Arizoně během razie v domě nedaleko hranic, který se svými druhy považovala za drogové doupě, zabila dva americké občany včetně devítileté dívky. Soud jí za útok uložil trest smrti.

K hranicím USA v současnosti míří dvě karavany migrantů, v nichž jsou i celé rodiny prchající před chudobou a vysokou kriminalitou. Větší skupina čítá okolo sedmi tisíc lidí především z Hondurasu a Guatemaly a nachází se v jihomexickém státě Oaxaca zhruba měsíc pěší cesty od hranice.