Na pilíři janovského mostu byla prasklina, ukazuje video pořízené 7 minut před tragédií

Italská prokuratura zveřejnila video, které zachycuje obrovskou prasklinu na devátém pylonu janovského mostu. Záběry natočil motorista, který po mostě projel sedm minut před jeho zhroucením. Ačkoli je možné, že trhlina na pylonu už byla dlouhý čas před zřícením stavby, vyšetřovatelé chtějí zjistit, zda nedokládá, že se stav konstrukce zhoršil v předchozích měsících.

Video Viditelná prasklina na pilíři Morandiho mostu v Janově
video

Viditelná prasklina na pilíři Morandiho mostu v Janově

Zdroj: Facebook/ Quarto Grado

Zhruba dvousetmetrová část Morandiho mostu se zřítila 14. srpna, při neštěstí zemřelo 43 lidí. Mezi dvaceti osobami, které prokuratura vyšetřuje za zabití, figurují vedle osmi lidí z vedení provozovatele mostu Autostrade i zaměstnanci ministerstva dopravy a státní správy, píše list La Repubblica.

Seznam prokuratury uvádí konkrétně výkonného ředitele správní firmy Giovanniho Castellucciho, provozního ředitele Paola Bertiho, manažera oblasti Janova a jeho dva podřízené, manažera zodpovědného za údržbu a jeho předchůdce či manažera, do jehož gesce spadají mosty a tunely.

Prokuratura vyšetřuje také tři členy vedení dozorčí jednotky, kterou ustavilo ministerstvo dopravy v roce 2012 a svěřilo jí mimo jiné dohled nad smluvními partnery. Na seznamu dále figurují čtyři inženýři, kteří ministerstvo dopravy zastupují v orgánech místní správy. Poslední čtyři osoby ze seznamu jsou lidé, kteří ve vztahu k údržbě mostu neměli tak velkou odpovědnost jako ostatní vyšetřovaní.

Výkonný ředitel firmy Autostrade se v srpnu za neštěstí neomluvil s tím, že společnost počká na závěr vyšetřování. Omluva by se podle něj rovnala přiznání viny. Společnost však vyčlenila 500 milionů eur (skoro 13 miliard korun) na pomoc Janovu; má se z nich financovat stavba nového mostu, odškodnění rodin obětí a také lidí, kteří museli opustit domy pod vratkým mostem.