EU pomůže Íránu kvůli americkým sankcím. Britové a Francouzi do země ale současně ruší lety

Evropská komise pošle Íránu finanční pomoc v hodnotě osmnáct milionů eur (462 milionů Kč). Peníze, které poputují mimo jiné i do soukromého sektoru, mají přispět k lepšímu vyrovnání se s novými americkými sankcemi. Jde o součást padesátimilionového balíčku vyčleněného pro Teherán. Společnosti British Airways a Air France ovšem souběžně s tím zruší do měsíce svoje lety do Íránu; chtějí se tím vyhnout trestným protiopatřením ze strany USA.

Írán
Zdroj: ČTK, DPA Autor: Jochen Eckel

Írán čelí novým americkým sankcím od začátku měsíce a zavedení dalších sankcí se očekává na podzim. Je to přímý důsledek květnového rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015.

Írán se na základě této dohody zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení části sankcí. Trumpovi nicméně vadilo, že dohoda se nevztahuje na íránský balistický program či na zapojení země do válek v Sýrii a Jemenu.

USA cestou sankcí, Unie cestou spolupráce

K odstoupení USA od dohody, kterou podepsaly také Británie, Francie, Rusko, Čína a Evropská unie, se již dříve kriticky vyjádřili její další signatáři a EU usiluje o to, aby zachovala obchod s Íránem. Teherán pohrozil, že od dohody odstoupí, pokud mu přestane přinášet ekonomické výhody plynoucí ze zrušení sankcí.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová v prohlášení uvedla, že EU bude nadále usilovat o spolupráci s Teheránem a pomoc Íránu prospěje i občanům EU, jelikož posílí spolupráci v řadě důležitých sektorů.

Z 18 milionů eur poputuje osm milionů do íránského soukromého sektoru, včetně menších a středně velkých podniků, a také organizaci propagující íránský obchod. Dalších osm milionů je určeno na projekty týkající se životního prostředí a dva miliony na boj s drogovou závislostí.

Britská a francouzská letadla už do Íránu létat nebudou

Zrušením spojů do Íránu následují britské a francouzské aerolinie další velké firmy, které přerušují styky s touto blízkovýchodní zemí. V těchto dnech to oznámila například francouzská energetická firma Total, která se stahuje z projektu těžby plynu v Íránu v hodnotě několika miliard dolarů.

British Airways, které formálně za důvod označily „obchodní neživotaschopnost“ provozování letů, zruší spoj mezi Londýnem a Teheránem 23. září. Air France s lety do Teheránu skončí 18. září.

Íránský velvyslanec v Londýně Hamíd Baídínežád vyjádřil nad rozhodnutím britských aerolinek politování a upozornil, že o lety mezi Londýnem a Teheránem je přitom velký zájem. Na Twitteru vyjádřil naději, že společnost Iran Air využije této příležitosti k zaplňování vlastních volných míst.