Tisíce lidí se v sobotu večer v Bukurešti znovu sešly na protivládní demonstraci. Opět protestují proti nízké životní úrovni, proti korupci a proti pokusům vládnoucích sociálních demokratů oslabit justici. Navíc ale dávají najevo i rozhořčení nad tvrdým zásahem policie proti páteční demonstraci, který si vyžádal přes 450 zraněných. Informují o tom místní média.
V Bukurešti pokračovaly protivládní demonstrace, sešly se na nich opět tisíce lidí
Demonstrující v sobotu stejně jako v pátek přišli na náměstí před sídlo vlády s transparenty a vlajkami nejen Rumunska, ale i Evropské unie. „Nemějte strach. Rumunsko povstane!“ provolává mimo jiné dav, kvůli němuž policisté museli v přilehlých ulicích omezit dopravu.
Stoupenci opozice poukazují na to, že od nástupu sociálních demokratů k moci v roce 2016 země ztratila dynamiku v boji proti korupci. Dožadují se demise vlády a vypsání předčasných voleb.
Protivládní demonstrace, které se v pátek v Bukurešti zúčastnilo kolem dvaceti tisíc lidí, se při zásahu policie s cílem dav rozehnat zvrhla v násilnosti. Lékařskou pomoc muselo následně vyhledat 455 lidí, přičemž v nemocnici jich skončilo kolem 70, včetně 11 policistů. Desítky tisíc Rumunů podle médií demonstrovaly proti vládě i v dalších městech.
Mluvčí zásahových jednotek rumunské policie Marius Militaru zásah na Vítězném náměstí v centru hlavního města důrazně hájil. Policisté podle něj postupovali v souladu s předpisy, když dostali rozkaz prostor vyklidit. Uvedl zároveň, že bylo zahájeno stíhání osmi osob obviněných z násilností.
„Legitimní použití síly státu“ bylo oprávněné, protože protestující byli několikrát varováni a vyzváni, aby náměstí opustili, prohlásil podle agentury AP k pátečním událostem další policejní mluvčí Georgian Enache.
- Šéfka rumunské protikorupční prokuratury DNA Laura Kövesiová loni uvedla, že jen v roce 2016 bylo obžalováno v protikorupčních případech skoro 1300 funkcionářů. Byli mezi nimi tři ministři, sedmnáct zákonodárců, šestnáct soudců a na dvacet vedoucích představitelů státních společností.
- Od roku 2006 DNA postavila před soud 72 členů zákonodárného sboru. Trestně jsou v různých řízeních stíháni předsedové dolní i horní komory. Podezřelý z korupce je i šéf vládnoucí PSD Liviu Dragnea, na kterého má blízké vazby premiérka Viorica Dancilaová. Ta snahu Bukurešti zmírnit trestní zákoník dříve hájila před Evropským parlamentem.
- V uplynulém roce byli v Rumunsku sesazeni dva premiéři, údajně proto, že nezastávali stejná stanoviska jako vládní Sociálnědemokratická strana (PSD) a stavěli se odmítavě k plánované justiční reformě.