
Severní Koreji se nelíbí americké sankce
Červnový summit Donalda Trumpa a Kim Čong-una měl být historickým setkáním, po kterém Pchjongjang upustí od jaderných zbraní. Teď Severní Korea hrozí, že k tomuto kroku nemusí dojít. Vadí jí, že Spojené státy vůči ní nezmírnily sankce.
Pchjongjang tvrdí, že americká administrativa nejedná v duchu Trumpova a Kimova dialogu. Představitelé KLDR jsou kromě toho přesvědčeni, že vstřícných kroků podnikli dost. Tvrdí, že zničili své jaderné středisko a zastavili balistické testy. Teď čekají zpětné gesto.
OSN ale trvá na tom, že země nukleární zbraně dál vyvíjí a navíc nelegálně obchoduje s nerostnými surovinami. Uhlí ze severu přes zákaz Rady bezpečnosti OSN dovážely tři jihokorejské firmy.
„Země Rady bezpečnosti OSN se shodují na nutnosti ověřit denuklearizaci v Severní Koreji, na kterou Kim Čong-un přistoupil. Přísné vymáhání sankcí je pro náš cíl zásadní,“ uvedl už dříve šéf americké diplomacie Mike Pompeo.
V úvahu připadá další summit Korejí
Navzdory výčitkám směrem k Americe pokračuje sbližování mezi oběma částmi Korejského poloostrova. Pchjongjang a Soul zvažují další summit a startuje také série přátelských fotbalových utkání.
„Hráči Severní a Jižní Koreje jsou těmi, kdo se snaží o mír a znovusjednocení Korejského poloostrova,“ řekl k tomu Kim Mjeong-Hwan, jihokorejský prezident Korejské obchodní federace KIM.
Bílý dům dál ujišťuje, že s KLDR denně komunikuje. Skrze své diplomaty si hlavy obou států nedávno vyměnily dopisy a americká média mluví o možnosti dalšího summitu Trump–Kim do konce roku. Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton ale chce za severokorejským vůdcem nejdřív vyslat šéfa americké diplomacie.