Zimbabwe povládne Mugabeho pravá ruka Mnangagwa. Opozice chystá pokračování protestů

Prezidentské volby v Zimbabwe vyhrál podle oznámení volební komise úřadující prezident Emmerson Mnangagwa se ziskem 50,8 procenta hlasů (2,46 milionu). Hlavní opoziční vyzyvatel Nelson Chamisa dostal 44,3 procenta hlasů (2,15 milionu). Volby se konaly v pondělí a lidé vybírali prezidenta i poslance. Opozice už demonstrovala proti výsledkům parlamentních voleb; zemřelo šest lidí.

Video Zprávy ve 12
video

Zimbabwe povládne Mugabeho pravá ruka Mnangagwa

Mnangagwa vyzval Zimbabwany k jednotě, zatímco Chamisa výsledky zpochybnil. V pátek odpoledne policie obušky rozehnala novináře, kteří čekali na Chamisovu tiskovou konferenci. „Toto je nový začátek. Spojme se v míru, jednotě a lásce a vybudujme společně nové Zimbabwe pro všechny!“ napsal Mnangagwa na Twitteru.

Opoziční kandidát Chamisa vyzval volební komisi, aby zveřejnila „řádné a ověřené výsledky“. „Úroveň neprůhlednosti, nedostatku pravdy, morálního úpadku a nedostatku hodnot je nepochopitelná,“ uvedl Chamisa na adresu volební komise. „Myslel jsem si, že zvítězí síla vůle nad vůlí síly,“ dodal.

Chamisa pak na tiskové konferenci řekl, že podnikne veškeré právní kroky a výsledky prezidentských voleb napadne. Neúspěšný kandidát volby označil za zmanipulované a ve svém projevu řekl, že v Zimbabwe je čas truchlit za demokracii. Prezident Mnangagwa mezitím na Twitteru odsoudil zásah policie na soupeřově tiskové konferenci.

„Dnešní události v hotelu Bronte nemají v naší společnosti místo. Žádáme, aby byla záležitost vyšetřena, abychom zjistili, co přesně se stalo,“ napsal. Prezident zároveň uvedl, že svoboda slova je pro „nové Zimbabwe“ nepostradatelná.  

Těsně před vyhlášením prezidenta Mnangagwy vítězem voleb předseda opozičního Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) Morgen Komichi prohlásil, že jeho strana výsledky prezidentských voleb odmítá.  

Video Studio ČT24
video

Neklid v Zimbabwe po volbách

Místní pozorovatelská skupina Zimbabwe Election Support Network mezitím vyzvala volební komisi, aby zveřejnila výsledky z jednotlivých volebních místností na svých webových stránkách. Takový krok by podle pozorovatelů mohl přispět k transparentnosti a důvěryhodnosti voleb.

Pondělní volby v Zimbabwe byly první po sesazení dlouholetého vůdce Roberta Mugabeho, který zemi vládl 37 let. Mnangagwa býval Mugabeho pravou rukou a zemi fakticky vládne od Mugabeho sesazení loni v listopadu.

Zimbabwané v pondělí kromě prezidenta volili také poslance i členy místních zastupitelstev. Volební komise ve čtvrtek potvrdila výsledky parlamentních voleb, podle nichž vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe – Vlastenecká fronta (ZANU-PF) získala ve 210členném parlamentu 145 křesel. Zajistila si tak dvoutřetinovou většinu potřebnou k prosazení ústavních změn.

Protesty proti výsledkům voleb si již vyžádaly oběti na životech. Při středečních srážkách policie s příznivci opozice v metropoli Harare zemřelo šest lidí a dalších 14 utrpělo zranění. Zimbabwe od dosažení nezávislosti v roce 1980 zažilo jen dva prezidenty, oba vzešlé ze ZANU-PF: Mugabeho a jeho někdejšího viceprezidenta Mnangagwu, který si kvůli nelítostné povaze vysloužil přezdívku „krokodýl“.

Sídlo opozice už ve čtvrtek obsadili těžkooděnci. Krátce poté pronikli přímo do kanceláří.  „Tvrdili, že si přišli pro konkrétní počítače a jiné údajně podvratné materiály, u kterých jim bylo řečeno, že se nacházejí uvnitř,“ uvedl Denford Halimani, právník Hnutí pro demokratickou změnu. 

Ve vazbě skončilo podle hnutí celkem 26 lidí – údajně kvůli podněcování středečních potyček. Nově zvolený prezident chce jejich nezávislé vyšetření. Pozitivní obraz těchto voleb totiž země potřebuje. Jen tak zřejmě přiláká zahraniční investory – stát na pokraji finančního kolapsu se bez nich neobejde.