Židy ukrývali nacistům doslova pod nohama. Výstava v Budapešti přibližuje hrdinství dvou Čechů

Nová výstava na české ambasádě v Budapešti připomíná příběh odvahy dvou Čechů, kteří v její budově na konci druhé světové války ukrývali pronásledované Židy. Emanuel Zíma a jeho syn Josef tak zachránili třináct lidí. V budově přitom v té době úřadovali Němci.

Video Události
video

Události: Výstava v Budapešti přibližuje zapomenutý příběh hrdinství dvou Čechů

V roce 1944 Maďarsko obsadili nacisté, rozběhly se masové deportace Židů do vyhlazovacích táborů, v zemi řádily jednotky Šípových křížů, pomoc pronásledovaným se trestala smrtí. Čechoslovák Emanuel Zíma a jeho syn Josef přesto zavedli do sklepní místnosti dnešní české ambasády několik židovských rodin.

Skupina se ukrývala za haldami uhlí a dřeva, které se tam v té době skladovalo. Zímovi jim tam nosili jídlo a vodu. Jen díky nim třináct lidí přežilo až do konce války.

Němci zabrali budovu v roce 1939. Dvojici správců už bývalého československého velvyslanectví přikázali zůstat. Otec a syn Zímovi tak Židy skrývali doslova nacistům pod nohama. „Zíma věděl, že Němci do sklepa vůbec nechodí za tu dobu, co tady byl,“ uvedl velvyslanec ČR v Budapešti Juraj Chmiel.

Příběh odhalil slovenský novinář Martin Mózer. Narazil na něj při pátrání po jiném zachránci Židů – Aronu Grünhutovi, který žil na konci války v ilegalitě v Budapešti. Nakonec se dostal až do úkrytu k Zímovi. „Byl popisovaný jedním ze zachráněných jako člověk, který mu pomohl v těžkých chvílích po roce 1944,“ uvedl slovenský novinář Martin Mózer.

„V roce 1971 se přitom Zímovi stali Spravedlivými mezi národy. Emanuel už byl v té době po smrti, jeho syn žil v Československu. O poctě se nikdy nedozvěděl. Pamětní medaili jeruzalémského památníku holocaustu Jad Vašem převzal až v roce 2013 jeho praprasynovec Miklos, který o pomoci Židům nic netušil,“ uvedl zpravodaj ČT Lukáš Mathé.

„Nevím, z jakého důvodu o tom nikdy nemluvili. Ale obecně v rodině platilo, že se neradi vraceli k válečným událostem,“ uvedl příbuzný zachránců Miklos Zíma. „Potomek zachránců by se rád sešel s potomky zachráněných. Jejich stopy se ale většinou ztratily. Pátrat po nich chce i ambasáda, aby mohla výstavu o tomhle zapomenutém hrdinství rozšířit,“ doplnil Mathé.