Firma Johnson & Johnson zaplatí rekordní pokutu, její výrobky mohly ženám způsobit rakovinu vaječníků

Americká společnost Johnson & Johnson (J&J) musí zaplatit pokutu a odškodné v celkové výši přesahující 100 miliard korun skupině žen, které používaly výrobky obsahující mastek s azbestem a poté onemocněly rakovinou vaječníků. Rozhodla o tom soudní porota ve státě Missouri. Podle agentury Reuters jde o zdaleka nejvyšší částku, kterou musí firma čelící řadě podobných žalob zaplatit.

Dětské pudry Johnson & Johnson
Zdroj: Reuters Autor: Lucas Jackson

Skupina 22 žen ve společné žalobě proti J&J tvrdila, že používání některých výrobků včetně dětského zásypu, které obsahovaly mastek, jim způsobilo rakovinu vaječníků. Podle právníků žalujících žen společnost věděla o tom, že mastek obsahuje azbest, který může způsobit rakovinu. Bez ohledu na to výrobky prodávala, aniž by zákazníky varovala, uvedli advokáti.

Porota po vyslechnutí přibližně desítky expertů uznala nárok žen na odškodné ve výši 550 milionů dolarů (12,2 miliardy korun). Později stanovila ještě výši exemplární pokuty, jejímž cílem je předejít možnému opakování podobných pochybení. Firmě nařídila zaplatit další 4,14 miliardy dolarů (92 miliard korun).

„Johnson & Johnson je hluboce zklamána verdiktem, který byl výsledkem od základu neférového procesu,“ uvedla podle Reuters společnost v prohlášení. Firma tvrdí, že její výrobky na bázi mastku azbest neobsahují a že disponuje za dlouhá desetiletí jejich prodeje studiemi, které dokazují jejich nezávadnost.

Společnost čelí tisícům žalob

Akcie firmy v reakci na rozhodnutí o pokutě klesly o jedno procento. J&J čelí kvůli produktům obsahujícím mastek několika tisícům žalob. V řadě podobných případů dostala nařízeno vyplatit již stovky milionů dolarů. Loni v srpnu například vysoudila jediná žena v Kalifornii 417 milionů dolarů. Soudy v případech podobných žalob výši postihů stanovenou porotami často pozmění.