V Thajsku se potopila loď s turisty, desítky jich nehodu nepřežily

Pravděpodobně několik desítek lidí zahynulo při nehodě turistické lodi u thajského ostrova Pchúket. Na palubě bylo celkem 105 pasažérů, počty o mrtvých a pohřešovaných se liší. Různé zdroje uvádějí 21 či 27 potvrzených obětí a další desítky pohřešovaných. Thajské úřady uvedly, že počet obětí zřejmě ještě vzroste. Nepředpokládají totiž,  že by někdo z nezvěstných ještě mohl neštěstí přežít.

Video Zprávy v 16
video

Nehoda lodi u ostrova Phúket má nejméně 27 potvrzených obětí

Loď Phoenix se asi sedm kilometrů od Pchúketu převrátila na rozbouřeném moři ve čtvrtek, kdy vlny dosahovaly výšky pěti metrů, a poté klesla do hloubky 40 metrů.

Na palubě lodi bylo 105 osob – 93 turistů (zřejmě vesměs čínských), 11 členů posádky a jeden turistický průvodce. Podle čtvrtečních zpráv se podařilo zachránit 48 lidí.

V oblasti se převrátilo ještě jedno výletní plavidlo, všech 39 turistů z Číny a z Evropy ale bylo zachráněno a už jsou na pevnině. Obě nehody spolu nesouvisejí. 

Thajsko patří mezi turistické destinace, které mají v oblibě i Češi. Mezi turisty na ztroskotaných lodích ale zřejmě čeští cestovatelé nebyli. „Podle vyjádření thajské policie byli zasaženi převážně Číňané. Policie tvrdí, že by mezi postiženými neměli být žádní Češi,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Guvernér: I přes varování vyplulo dalších deset lodí 

Před nepřízní počasí, která byla zřejmě příčinou nehod, přitom úřady varovaly v předstihu. Navdzory tomu se na moře ve čtvrtek vydalo dalších deset menších plavidel, řekl podle BBC místní guvernér Noraphat Plodthong.

„Večer foukal silný vítr,“ uvedl guvernér s tím, že varování ohledně počasí bylo vydáno kvůli středečnímu „silnému větru a bouřím“.

Blízko ostrova Koh Racha museli být z vodního skútru zachráněni dva ruští turisté, které taktéž zastihlo nepříznivé počasí.