Kvůli propuštění kazatele musel expremiér „zapomenout“ srpen 1968. Aféra hýbala před 45 lety britskou politikou

3 minuty
Události ČT: Kvůli vězněnému kazateli pochválil Wilson husákovský režim
Zdroj: ČT24

Začátkem sedmdesátých let zasáhl britskou politiku skandál, v němž hrálo roli i tehdejší Československo. Normalizační vláda propustila v roce 1973 na svobodu britského evangelického kazatele, který byl uvězněn na dva roky za pašování biblí a protirežimních letáků do Československa. Výměnou za to labouristický lídr opozice a bývalý premiér Harold Wilson prohlásil, že srpnová okupace Československa z roku 1968 je zapomenutá. Wilsonovo jednání vyvolalo tehdy ve Spojeném království pozdvižení. Bez kontroverzí však není ani postava samotného propuštěného kazatele.

Nepřítel Československé socialistické republiky. Tak nazval komunistický prokurátor v roce 1972 britského evangelického kazatele a misionáře Davida Hathawaye a odsoudil ho na dva roky do vězení.

Potrestal ho za to, že chtěl ve svém zájezdním autobuse propašovat nejen tisíce biblí v ruštině, češtině, slovenštině a maďarštině, ale také devět stovek protirežimních letáků s názvem Proč.

Z majitele cestovky pašerákem

Hathaway měl v Británii cestovní kancelář Crusader Tours, která pořádala nábožensky zaměřené zájezdy do Jeruzaléma, Evropy a severní Afriky. Během těchto cest přivezl nejprve bible několika svým přátelům do tehdejšího východního bloku, napsal historik Francis D. Raška, který se případu věnoval. 

Zhruba od poloviny šedesátých let se ale také angažoval v americkém hnutí Underground Evangelism a bible začal za železnou oponu pašovat ve velkém. „Předělal jsem svůj autobus tak, aby se do velkého oddělení vešly dvě tuny biblí,“ popsal Hathaway v rozhovoru pro ČT, jak v zadní části jednoho z autobusů vytvořil skrytou schránu pro kontraband.

Hathawayův autobus a plán cesty
Zdroj: ČT24/Bohumil Vostal

První pašeráckou cestu krytou jako zájezd podnikl v roce 1964 do Rumunska a v pašování pokračoval do roku 1972. Za tu dobu dostal přes železnou oponu přes 150 tisíc biblí, tvrdí jeho současná nadace Eurovision Mission to Europe. Důkazy ale k dispozici nejsou. 

Dva roky za bible a letáky

Největší akci naplánoval na červen 1972. Napřed měl naložit zásilku biblí v německém Würzburgu a doručit ji do Československa. Poté měl svůj autobus naložit novým kontrabandem v Rakousku a s ním projet Maďarsko, Jugoslávii a Rumunsko. Celkem šlo o asi padesát tisíc výtisků. Na německo-českých hranicích ale skrýš odhalili celníci.

„Věděl jsem, že to bylo riskantní. Zastavili mě na cestě v autobusu, když jsme byli na Rozvadově. Tam našli ty bible. Byli to ale Rusové v Československu, kdo určil, že bych měl jít do vězení, protože jsem měl bible v ruštině,“ tvrdí Hathaway. V zásilce bylo kromě biblí v dalších jazycích také pět magnetofonů, 48 kazet a dva elektrické holicí strojky.

Byl to šok, když mě zatkli. Nikdy jsem předtím ve vězení nebyl. Vaše komunistické věznice byly zoufalé, nebyly jako západní vězení.
David Hathaway

Podle britského konzula v Praze Matthewa McCalliona Hathaway u soudu tvrdil, že o biblích ani úkrytu v autobusu nevěděl a že skrýš musel vyrobit jeden z jeho zaměstnanců.

„Nejdřív jsem byl na Borech v Plzni. Pak jsem byl u soudu shledání vinným, tak jsem byl na Pankráci v Praze,“ dodal Hathaway, který dostal dva roky vězení a pak měl být vyhoštěn. Soud podle McCalliona zdůraznil, že pastor byl odsouzen především za letáky, a ne za bible.

Hathaway strávil v československém vězení necelý rok. V tubě od šamponu propašoval ven své zápisky, stěžoval si na psychické týrání, výslechy i nedostatek jídla. Na svobodu se dostal v dubnu 1973, na palubě letadla s expremiérem Haroldem Wilsonem.

Wilson musel zapomenout na srpen 1968

Právě vůdce opozičních labouristů sehrál v Hathawayově propuštění hlavní roli. Wilson, který v roce 1968 coby premiér odsoudil sovětskou invazi do Československa, přiletěl o pět let později do Prahy jednat se špičkami normalizačního režimu.

„Česká vláda chtěla, aby Wilson jako lídr labouristické strany v Praze akceptoval, že Rusové měli pravdu, když obsadili vaši zemi. On mi řekl: Davide, já jsem s tím nesouhlasil, ovšem potom, co jsem zjistil, že jsi ve vězení, dohodl jsem se s nimi,“ uvedl misionář, podle kterého Wilson „zaplatil tedy docela velkou cenu za mé propuštění“.

V britském tisku vyvolala skandál Wilsonova slova o tom, že srpnové události jsou zapomenuté, která pronesl krátce před odletem. Kritici mu vyčítali, že vše dělal jen pro svou publicitu a ignoroval fakt, že Československo bylo okupované sovětskou armádou. V roce 1973 bylo také v plném proudu zavírání oponentů a vyhazování z práce.

Wilson přiletěl do Československa, aby rozbořil bariéru mezi Británií a Československem, která od roku 1968 existovala, řekl ČT tehdejší první tajemník britské ambasády v Praze Martin Nicholson, který byl přímým svědkem jednání. „Snažil se najít dobré věci na Československu, aby je pak mohl říct nahlas,“ uvedl exdiplomat.

Byla to dobrá reklama pro Wilsona, Hathawaye, československé úřady. Byl to čistý oportunismus. Jejich odměna za to, že Wilson přijel a chválil jejich systém.
Martin Nicholson
o propuštění Hathawaye

Podle Nicholsona se Wilson setkal i s tehdejším šéfem komunistické strany Gustávem Husákem. „Poté řekl našemu ambasadorovi, že Čechoslováci jsou opravdoví sociální demokraté. Úmyslně nepochopil situaci. Z té návštěvy jsem nebyl šťastný,“ přiznal Nicholson.

Bývalý diplomat Martin Nicholson se svou ženou
Zdroj: ČT24/Bohumil Vostal

Wilson odmítl, že by mu šlo o publicitu

Britský lídr opozice se bránil, že byl špatně citován, a odmítl, že by Hathawayovo propuštění bylo zinscenováno kvůli publicitě. Tvrdil, že byl do Prahy několikrát zván k jednání o chystané evropské bezpečnostní konferenci.

Na opakované pozvání podle svého vyjádření odvětil, že „vzhledem k zatčení pana Hathawaye by taková návštěva byla velmi obtížná, pokud by nebyl propuštěn, nebo pokud by jeho propuštění nebylo zajištěno během, nebo krátce po mé návštěvě“.

Harold Wilson na fotografii z října 1973
Zdroj: ČTK/ZUMA/Keystone Pictures USA

Dva měsíce před návštěvou pak obdržel zprávu z československého velvyslanectví, že „pokud osobně požádá o milost pro Hathawaye, může s jeho propuštěním počítat,“ hájil se Wilson, který po příletu do Prahy takovou žádost skutečně podal.

Kazatel slibující zázračné uzdravení

Rozruch nevyvolaly v Británii jen okolnosti, za kterých byl kazatel propuštěn. Některá média byla kritická také k samotnému misionáři. Například magazín Private Eye v květnu 1973 napsal, že Hathaway měl dlouhodobé finanční problémy a zneužíval důvěry, kterou v něj věřící chovali.

Magazín kritizoval také samotné pašování biblí za železnou oponu s tím, že „v Praze lze bible svobodně prodávat“. Například magazín Time ale v roce 1979 napsal, že lidé, kteří si v Československu koupí bibli, se automaticky ocitnou na vládním seznamu.

Hathaway ve své misijní činnosti nicméně pokračuje dosud, a to v rámci své nadace Eurovision Mission to Europe, jež působí i v bývalém východním bloku.

List The Guardian v minulosti popsal jeho kontroverzní činnost v Rusku. Podle listu Hathaway pořádal setkání s tamními věřícími, kterým tvrdil, že dokáže činit zázraky. Těžce nemocným lidem včetně dětí například sliboval uzdravení a přijímal od nich za to dary. Kazatel tvrdil, že sám od věřících nic nežádá a všechny příspěvky jsou dobrovolné.

List ale upozornil na některé přinejmenším neetické praktiky, které v Rusku při svých setkáních používal. Zaplatil si například televizní reklamní pořady propagující jeho údajné zázračné schopnosti, které vypadaly jako dokument, upozornil Guardian.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

„Ztělesňuje silnou Kanadu.“ Světoví lídři gratulují Carneymu k volebnímu vítězství

Prezidenti Ukrajiny a Francie Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron, britský premiér Keir Starmer či předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová poblahopřáli kanadskému premiérovi a lídrovi Liberální strany Markovi Carneymu k vítězství v předčasných parlamentních volbách. Vyslovili se také pro spolupráci a posílení vzájemných vztahů. Zájem o spolupráci vyjádřily také Dillí a Peking. Carneymu gratuloval i prezident USA Donald Trump, jehož politika byla hlavním tématem kanadské předvolební kampaně.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Kanadské volby vyhráli liberálové. Většinu mít ale nebudou, odhaduje CBC

Liberální strana kanadského premiéra Marka Carneyho, která vyhrála pondělní předčasné volby, nebude mít v parlamentu většinu, předpokládá projekce veřejnoprávní televize CBC. Carney už předtím řekl, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Hlasy se stále ještě sčítají. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

„Tak to nemělo dopadnout.“ V Kyjevě se rozloučili s rodinou zavražděnou Rusy

Lidé se v Kyjevě naposledy rozloučili s rodinou Chudjových. Otec, matka a syn zahynuli při čtvrtečním ruském raketovém útoku na metropoli. Přežila jen čtrnáctiletá dcera. Pohřbu se zúčastnit nemohla – s fyzickými zraněními a psychickými dopady stále leží v nemocnici. Celkem úder zabil třináct lidí a přes devadesát jich zranil. Navzdory pokračujícím jednáním o příměří šlo o nejsmrtelnější ruský útok na ukrajinské hlavní město za poslední téměř rok.
před 5 hhodinami

Americká letadlová loď uhýbala před palbou, „ztratila“ při tom stíhačku

Z paluby americké letadlové lodi USS Harry S. Truman se do moře zřítil bojový letoun F/A-18 Super Hornet a tahač, který ho vlekl, uvedla televizní stanice CNN s odvoláním na prohlášení amerického námořnictva. Podle televize je hodnota letounu více než 60 milionů dolarů (přibližně 1,3 miliardy korun). Loď prováděla prudký manévr, aby se vyhnula vzdušnému útoku jemenských hútíjských povstalců, řekl CNN nejmenovaný americký činitel.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Střelba v centru švédské Uppsaly má tři oběti

Tři lidé přišli v úterý o život při střelbě v centru švédského města Uppsala, asi šedesát kilometrů severně od Stockholmu, informovala místní média s odvoláním na policii. Na místě poblíž náměstí Vaksala torg v centru města pokračuje rozsáhlá policejní operace. Policie událost vyšetřuje jako vraždu, zadržen dosud nikdo nebyl.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Španělsko obnovilo dodávky proudu, po příčinách výpadku pátrá

Dodávky elektrické energie ve Španělsku a v Portugalsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou téměř zcela obnoveny. Asi z 90 procent už fungují také mobilní sítě, problémy ale přetrvávají na železnici a někde nefungují semafory na silnicích, informují místní média. Soud v Madridu začal vyšetřovat, zda blackout nezpůsobil kyberútok. Energetici to vyloučili, také podle části expertů je taková příčina málo pravděpodobná.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...