USA přerušily stíhání nelegálních imigrantů s dětmi. Trump chce lidi bez dokladů okamžitě vyhošťovat

Americké úřady dočasně přestaly trestně stíhat rodiče, kteří nelegálně překročili hranici s dětmi. Podle agentury AP to řekl šéf celního a pohraničního úřadu (CBA) Kevin McAleenan. USA tím přerušily výkon politiky nulové tolerance vůči ilegální migraci, jejíž květnové zavedení prezidentem Donaldem Trumpem vedlo ke kritizovanému rozdělování rodin s dětmi. Sám Trump uvedl, že by měli být nelegální imigranti okamžitě a bez soudu vyhošťováni.

Detenční centrum v Rio Grande v Texasu
Zdroj: Reuters Autor: U.S. Customs and Border Protection

Podle McAleenana přerušili pohraniční a imigrační úředníci praxi okamžitého zadržování lidí překračujících hranici bez povolení již minulý týden v reakci na Trumpovo nařízení zakazující rozdělování rodin přistěhovalců.

Úřady však již pracují na novém plánu, jak co nejrychleji postavit imigranty bez dokladů před zákon. „Můžeme připravit plán, podle něhož všichni dospělí, kteří berou děti přes hranice, porušují naše zákony, vystavují jejich životy nebezpečí na hranicích, budou moci být stíháni bez dlouhodobějšího oddělení od svých dětí,“ řekl McAleenan.

Trump před pár dny podepsal dekret, který zakazuje rozdělování rodin přistěhovalců, a nařídil vrátit odebrané děti. Reagoval tak na sílící kritiku zevnitř i zvenku USA, která se opírala hlavně do praxe, kdy úřady rozdělovaly zadržené imigranty podle věku. Dospělí za ilegální překročení hranice putovali do vězení a jejich děti do ústavů vzdálených často stovky kilometrů.

Trump dal již dříve najevo, že neměl v plánu přerušit stíhání migrantů nelegálně přicházejících do USA, ale že svým nařízením chtěl docílit, aby mohli být zadržováni společně s dětmi. Podle právníků je však takovýto postup dlouhodobě neudržitelný.

Trump chce nelegální imigranty bez soudu vyhostit

Americký prezident stále razí tvrdší přístup k nelegálním přistěhovalcům. Ti, kdo neoprávněně přejdou přes hranice Spojených států, mají být podle Donalda Trumpa okamžitě a bez soudu vyhoštěni.

„Nemůžeme dovolit těmto lidem, aby vnikli do naší země. Když někdo přijde, musíme ho okamžitě, bez soudce a soudního projednání, poslat tam, odkud přišel. Náš systém je výsměchem dobré imigrační politice, právu a pořádku. Většina dětí přišla bez rodičů,“ napsal americký prezident na Twitteru.

A ve své litanii pokračoval: „Naše imigrační politika, vysmívaná po celém světě, je velmi nespravedlivá ke všem lidem, kteří prošli systémem legálně a čekají léta, až přijdou na řadu! Přistěhovalectví musí být založeno na zásluhách. Potřebujeme lidi, kteří udělají Ameriku znovu skvělou.“

Ministr spravedlnosti Jeff Sessions se za Trumpovu tvrdou protiimigrační politiku postavil a prohlásil, že složitou a nepříjemnou situaci musí vyřešit Kongres. Sněmovna reprezentantů se chystá tento týden hlasovat o imigračním zákonu, který by nynější krizi napravil a určil jasná pravidla, jak postupovat při zadržení ilegálních imigrantů na hranici.

Část zákonodárců vládnoucí Republikánské strany už ale teď dává najevo skepsi. Podle nich se nejsou politici schopni dohodnout a novou legislativu neschválí.

Video Události
video

Události: Trump vyzval k okamžitému vyhošťování imigrantů

Všechny odebrané děti ještě zpět u rodičů nejsou 

Úřady zatím nedokázaly spojit všechny rozdělené rodiny a odhadují, že jim to bude trvat ještě dlouho.

Trumpova vláda zatím vybrala dvě vojenské základy v Texasu, kde bude ubytovávat imigrantské rodiny bez dokladů a také děti, které do USA vstoupily bez doprovodu rodičů. Podle informací AP se jedná o vojenské zařízení Fort Bliss u El Pasa na hranici s Mexikem a Goodfellowovu leteckou základnu ve středním Texasu.

Nejmenovaný představitel Pentagonu uvedl, že jedna základna bude sloužit pro přistěhovalce bez dokladů s dětmi a druhá pro dětské imigranty bez doprovodu.