Novinářka Holcová má zpět mobilní telefon. Slovenská prokuratura tvrdí, že ho neprolomila

Slovenská policie vrátila české investigativní novinářce Pavle Holcové mobilní telefon, který jí odebrala v polovině května při výslechu v rámci vyšetřování vraždy jejího kolegy Jána Kuciaka. Holcová to oznámila na sociální síti Facebook. Slovenská speciální prokuratura uvedla, že s mobilním telefonem Holcové nebylo manipulováno a že novinářka poskytla kopii své komunikace s Kuciakem. Tvrdila rovněž, že svůj telefon Holcová vydala dobrovolně.

„Mobil is coming home… Zhruba před hodinou můj slovenský právník převzal od NAKA (Národní kriminální agentura, elitní jednotka slovenské policie – pozn. red.) obálku s mým mobilem. Díky všem za podporu, bez vás by to nedopadlo,“ napsala novinářka.

„Orgány činné v trestním řízení s předmětným mobilním telefonem žádným způsobem nenakládaly, a tedy ani nedošlo k prolomení jeho ochrany a ke kopírování údajů,“ uvedla mluvčí úřadu speciální prokuratury Jana Tökölyová. Dodala, že poté, co Holcová poskytla v elektronické podobě kopii své komunikace s Kuciakem, nebylo potřeba získat tyto údaje z jejího mobilního telefonu.

Speciální prokuratura, která se na Slovensku věnuje případům nejzávažnější kriminality, dohlíží i na vyšetřování únorové vraždy Kuciaka a jeho partnerky. Holcová spolupracovala s Kuciakem na nedokončeném článku o italské mafii na Slovensku.

Novinářka v polovině května odjela na Slovensko, aby tam, jak uvedla, dobrovolně jako svědek policii pomohla s objasněním zločinu, jehož obětí se stala i Kuciakova snoubenka. Vyšetřovatelé ale Holcové zabavili mobil i s daty k dalším citlivým případům, které s Kuciakem nesouvisejí. Zajímali se navíc o to, co ví o jiných kauzách na Slovensku.

Speciální prokuratura tvrdila, že předmětem zkoumání telefonu Holcové neměly být údaje, které se zmiňovanou vraždou nesouvisejí, a že úřady v této věci postupovaly v souladu s trestním řádem.