Slovinci si v předčasných volbách vybrali nový parlament. Ve volbách zvítězila opoziční Slovinská demokratická strana (SDS) někdejšího premiéra Janeze Janši, jehož středopravá strana sázela v kampani na protiimigrační téma. Druhá je protestní Kandidátka Marjana Šarece (LMŠ). Rozložení sil nedává Janšovi šanci na sestavení jednobarevné vlády a média se shodují, že i kvůli radikální předvolební rétorice může mít potíž s vytvořením vládní koalice. Prezident Borut Pahor už oznámil, že Janšu sestavením vlády pověří.
Slovinské volby vyhrál obdivovatel Orbána Janša, koalici bude sestavovat složitě
Pahor řekl, že není povinen dát mandát vítězi voleb, nicméně to udělá, protože pevně věří v demokracii. Zdůraznil, že přestože se mu výsledek nedělního hlasování voličů nelíbí, měl by být respektován.
Předčasné volby vyhrála silně protiimigrační SDS ziskem více než čtvrtiny hlasů a v 90členném zákonodárném sboru obsadí 25 křesel. Ve Státním shromáždění ale zasednou zástupci devíti politických stran, a síly v něm tudíž budou velmi rozdrobené a vytvoření vlády pro každého nesnadné.
Janšovi demokraté by do koalice potřebovali přinejmenším dva partnery; to ovšem za předpokladu, že by jimi byly strany na dalších dvou místech. To je však velmi nepravděpodobné, protože obě spolupráci s SDS předem vyloučily.
Šéf druhé nejsilnější strany Šarec to zdůvodnil tím, že šéf SDS „rozséval strach z migrantů“ a v kampani si nechal pomoci od maďarského premiéra Viktora Orbána.
Spolupráci s SDS nevyloučily jen dvě malé strany
Jediným jistým spojencem SDS ve sněmovně je strana Nové Slovinsko - křesťanští demokraté (NSi), které ale podle předběžných propočtů připadne jen sedm mandátů.
Podle spolupracovníka ČT pro Balkán Thomase Kulidakise by s SDS mohla spolupracovat i národovecká strana, která se ale umístila poslední a i s ní by Janša na většinu nedosáhl.
Je zřejmé, že komplikované bude případné sestavování kabinetu i pro druhou v pořadí Kandidátku Marjana Šarece (LMŠ), pro kterou hlasovalo 12,7 procenta zúčastněných voličů a která asi bude mít 13 poslanců. Musela by totiž koalici sestavit s nejméně čtyřmi dalšími politickými subjekty ve sněmovně.
Vládní tým končícího premiéra Mira Cerara nedopadl příliš dobře, jak ostatně předvídaly předvolební průzkumy. Bude mít dohromady jen 25 poslanců – Cerarova Strana moderního středu (SMC) deset, sociální demokracie (SD) také deset a Demokratická strana důchodců Slovinska (DeSUS) pět.
Do parlamentu se ještě dostala strana Levice s devíti mandáty a Strana AB (strana expremiérky Alenky Bratušekové) s pěti mandáty. Do poslaneckých lavic se také vrací Slovinská národní strana (SNS) Zmaga Jelinčiče, která obsadí čtyři křesla. Dva mandáty jsou vyčleněny pro zástupce národnostních menšin – jeden pro italskou a jeden pro maďarskou.
Janšovi kazí pověst dřívější skandály
Migrační politika je ve Slovinsku citlivým tématem, mluví se o další uprchlické vlně, která by opět vedla přes Slovinsko. Janša právě zdůrazňováním tématu odsunul na druhou příčku dosud neparlamentní stranu Marjana Šarece (LMŠ).
Janša už byl předsedou vlády dvakrát (2004–2008 a 2012–2013). Koaliční potenciál mu však podle expertů kromě vyhrocené protiimigrační kampaně snižuje i jeho pověst kontroverzního politika zatíženého několika skandály a soudními kauzami.
Janša po volbách prohlásil, že úspěch jeho strany stál na tom, že v první řadě usilovala o „blaho Slovinců“. Dal také najevo, že je otevřen spolupráci se všemi stranami.
„Jsme otevřeni spolupráci, Slovinsko čelí těžké době, která vyžaduje spolupráci,“ reagoval na výsledky voleb. Uznal však, že vyjednávání o možné koalici nebude lehké, když podotkl, že bude zřejmě potřeba nějaký čas počkat, než „budou možné seriózní rozhovory o nové vládě“.