
Horizont ČT24: Potíže bulharské krávy
Kráva Penka je půl roku březí. Před třemi týdny utekla z pastvy na západě Bulharska do zahraničí. „Prošla celnicí a kolem závory na přechodu Oltomanci a nezastavili ji ani policisté ani celníci. Proběhla i srbskou částí přechodu, takže vešla do Srbska,“ popisuje putování své kravky Ivan Haralampiev.
Penku našel srbský farmář. Zjistil, čí je, a obratem ji vrátil majiteli. To ale může nakonec stát krávu život. Přestože ji ještě v Srbsku prohlédl veterinář a nenašel jediný problém, bulharské úřady nařídily její utracení. Důvodem je, že opustila území Evropské unie.
Po farmářově vystoupení v televizi se zvedla vlna solidarity. Litera zákona EU, které Bulharsko právě předsedá, je ale přísná a platí v celé Unii. „Žádný kopytník, tedy ani kráva, nemůže být dovezen nebo vstoupit na území členského státu ze Srbska. V uvedené oblasti se vyskytuje nebo v nedávné minulosti vyskytovala řada nebezpečných nákaz. Lze jmenovat nodulární dermatitidu skotu nebo známější slintavku a kulhavku,“ říká mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.
Pravidla se mohou zdát krutá, ale je pro ně velmi dobrý důvod. Ekonomické dopady případného zavlečení nemocí mohou být obrovské.
Epidemie slintavky a kulhavky připravila v roce 2001 Británii o osm miliard liber. Tamní venkov zahalil dým z hranic, na kterých shořelo přes šest milionů utracených krav, ovcí a prasat. Podobně důsledně se chrání i státy mimo Evropskou unii. Nový Zéland začíná vybíjet 150 tisíc kusů dobytka kvůli nově zavlečené bakteriální infekci.
Bulharské krávě ale mezitím svitla naděje. Úřady její utracení o týden odložily a případ znovu zkoumají.