Zrušení zákazu potratů podpořily dvě třetiny Irů, potvrdila volební komise

5 minut
Události ČT: Historické irské referendum
Zdroj: ČT24

Irsko zruší zákaz potratů. Podle konečných výsledků pátečního referenda podpořilo změnu 66,4 procenta zúčastněných voličů, informovala volební komise. Hlavní skupina odpůrců potratů už po zveřejnění prvních odhadů přiznala porážku. Premiér Leo Varadkar oznámil, že nový zákon povolující v zemi interrupce chce prosadit do konce roku.

Proti zmírnění současných pravidel bylo 33,6 procenta hlasujících. Volební účast dosáhla rekordních 64,13 procenta, což představuje 2,16 milionu lidí z celkového počtu 3,37 milionu zapsaných voličů.

Byla tedy vyšší než v roce 2015, kdy Irové v referendu odsouhlasili uzákonění manželství osob stejného pohlaví. Tehdy přišlo k urnám 61 procent voličů.

Pro podstatné zmírnění protipotratového zákona byla většina voličů v 39 z 40 volebních regionů. Pouze v nejsevernějším výběžku Irska, v hrabství Donegal, bylo skoro 52 procent voličů proti změnám.

Nejpřesvědčenějšími zastánci změn byli obyvatelé oblasti metropole Dublinu, kde ve všech volebních okrscích dosáhli tříčtvrtinové většiny, vyplývá z konečných výsledků. 

Průzkum: Změnu volilo o něco více žen než mužů

Oznámení volební komise víceméně potvrdilo předběžné odhady, podle kterých se pro zrušení zákazu vyslovily přibližně dvě třetiny voličů. Průzkum agentury IPSO/MRBI pro Irish Times uváděl 68 procent. Pro odstranění zákazu potratů bylo podle tohoto průzkumu více žen než mužů: průzkum ukázal, že jich je 70 procent, zatímco mužů 65 procent. 

Podle věkových kategorií jsou pro změnu nejmladší voliči ve věku od 18 do 24 let: pro zrušení zákazu je jich 84 procent, uvedla agentura IPSO/MRBI. Naopak většina voličů starších 65 let je proti.

„Podle průzkumů bylo pro legalizaci umělého přerušení těhotenství přes 80 procent mladých Irů ve věku 18 až 34 let, přes 70 procent ve věku 35 až 49 let, 60 procent ve věku 50 až 64 let. Pouze ve věkové skupině nad 65 let se hlasovalo většinově proti odstranění ústavního zákazu potratů,“ doplnil zpravodaj ČT Bohumil Vostal.

2 minuty
Zpravodaj ČT Vostal: Názory voličů se neliší v závislosti na věku či místě bydliště
Zdroj: ČT24

Premiér: Vidíme vyvrcholení tiché revoluce

Irský premiér Leo Varadkar už v reakci na předběžné výsledky referenda uvedl, že chce nový zákon povolující v zemi interrupce prosadit do konce roku. Varadkar řekl, že příslušný zákonodárný proces potrvá zhruba půl roku.

„To, co dnes vidíme, je vyvrcholením tiché revoluce, která se odehrává v Irsku za posledních 10 nebo 20 let,“ řekl Varadkar podle webu listu The Irish Times. Ministr zdravotnictví Simon Harris předtím řekl, že vláda by mohla dát podnět k vypracování zákona v úterý. Přes léto by mohl být zpracován a na začátku podzimu předložen parlamentu. 

Hlavní odpůrci potratů přiznali porážku

Šéf komunikace skupiny „Save the 8th“ pojmenované podle osmého dodatku irské ústavy zakazujícího potraty už během dne přiznal, že přesvědčivě zvítězil tábor zastánců povolení interrupcí.

„Nevidím žádnou možnost, že by zákon (povolující potraty) nebyl přijat,“ řekl John McGuirk s odkazem na změnu zákona, kterou by mělo Irsko na základě referenda potraty povolit. Jeho organizace byla v kampani před plebiscitem nejviditelnějším odpůrcem umělého přerušení těhotenství. 

O možné změně právní úpravy týkající se potratů hlasovali voliči v Irsku už počtvrté za poslední čtyři desetiletí. Interrupce jsou nyní v zemi povoleny pouze v případech, kdy je ohrožen život matky.

Teď hodlá vláda irským ženám umožnit přerušit těhotenství do 12. týdne, v případech vážného ohrožení matky nebo dítěte i později. 

Irské zákony provádění potratů až do roku 2013 neumožňovaly vůbec. Nyní jsou potraty povoleny jen za přesně stanovených podmínek: v případech, kdy těhotenství přímo ohrožuje život matky, nebo v případech, kdy je život ženy ohrožen jinými zdravotními komplikacemi.

Změnu zákona inicioval případ 31leté Indky, které v roce 2012 lékaři navzdory vážnému zdravotnímu stavu odmítli provést potrat s tvrzením, že „Irsko je katolická země“. Žena po několika dnech strávených v nemocnici zemřela na celkovou otravu organismu a selhání orgánů.

Umělé ukončení těhotenství není v Irsku povoleno ani v případech znásilnění, incestu a v situaci, kdy plod vykazuje abnormality.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Indie a Pákistán proti sobě opět střílely

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo 26 lidí.
před 15 mminutami

SledujteVe Vatikánu se koná pohřeb papeže Františka

V bazilice svatého Petra ve Vatikánu začal pohřeb papeže Františka, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Příčinou smrti hlavy katolické církve byla mozková mrtvice. Rozloučení s papežem Františkem se účastní celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko na pohřbu zastupuje premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 18 mminutami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky v Bílém domě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků v Bílém domě, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní. Do italské metropole přicestovali oba státníci na pohřeb papeže Františka. Trump po příletu na své sociální síti Truth Social napsal, že Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké úrovni, aby tuto dohodu dokončily.
07:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump chce obřím balíkem zbraní zlepšit vztahy se Saúdskou Arábií

Spojené státy nabídnou Saúdské Arábii prodej zbraní za bezmála dvě a čtvrt bilionu korun. Jedná se například o dopravní letadla C-130, rakety nebo radary. Prezident USA Donald Trump má návrh představit během květnové návštěvy Rijádu. Nabídka velkého zbrojního balíku by měla napomoct překonat rozpory klíčového amerického spojence a předchozí administrativy Joea Bidena. Ta tehdy uvalila zákaz na prodej zbraní do státu Arabského poloostrova, čímž ho chtěla přinutit k ukončení války v Jemenu.
před 2 hhodinami

FBI zadržela soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pátek zatkli soudkyni ve Wisconsinu. Čelí podezření, že se pokusila zabránit zadržení migranta. Šéf FBI Kash Patel to napsal v příspěvku na sociání síti X, který brzy smazal. Informaci ale následně potvrdila federální policejní služba (USMS). Soudkyně už předstoupila před soud, který ji z vazby propustil do dalšího pokračování soudního řízení. Žena čelí obvinění z maření imigračního řízení a skrývání osoby s cílem zabránit jejímu zatčení.
před 2 hhodinami

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...