V práci zavražděné maltské novinářky pokračují světová média, příbuzní nevěří vyšetřovatelům

Půl roku uplynulo tento týden od exploze nálože nastražené ve voze maltské investigativní reportérky Daphne Caruanové Galiziové. Nové informace související s tématy, kterým se věnovala, začal přinášet mezinárodní mediální tým The Daphne Project, jehož součástí jsou novináři z agentury Reuters a deníků The New York Times (NYT), The Guardian nebo Le Monde. Manžel zavražděné, Peter Caruana Galizia, mezitím vyjádřil obavu, že skutečný strůjce činu nebude nikdy dopaden.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Vyšetřování vraždy maltské novinářky se zadrhlo

Maltská policie v souvislosti s vraždou Galiziové drží ve vazbě tři osoby, které jsou obviněné z nastražení a odpálení bomby. Tyto osoby momentálně čekají na rozhodnutí justice, zda případ půjde před soud. Bratři George a Alfred DeGiorgiovi a Vincent Muscat se k ničemu nepřiznali a mimo to odmítli s vyšetřovateli hovořit.

Prokurátoři ani policie o motivu vraždy žádná veřejná prohlášení neučinili a agentura Reuters zjistila, že policisté v rámci vyšetřování nevyslechli žádného politika. Právě o napojení vrahů na nejvyšší patra maltské politiky se ale mohutně spekulovalo v důsledku článků Galiziové namířených proti ministrovi financí Christianu Cardonovi nebo osobám blízkým premiérovi Josephu Muscatovi, který není příbuzným zadrženého muže.

Podle informací novinářů policie nepracuje s verzí, že by vraždu nařídil někdo z politických kruhů, a spíše hledá spojitost se šéfy kriminálního podsvětí.

„Je nám jasné, že tři doposud obvinění muži konali čistě na zakázku třetí strany. Já a moji synové nejsme přesvědčeni, že naše vláda opravdu chce zjistit, kdo je poslal, protože se bojí, že by šlo o lidi velmi blízké naší vládě. Z tohoto důvodu se možná nikdy nedozvíme pravdu,“ citoval The Guardian vdovce po reportérce.

Ministerstvo nabízí milion eur

Vláda tvrdí, že policie v případu nenechává kámen na kameni. Podle NYT na něm stále pracuje dvanáct vyšetřovatelů, z nichž polovina mu věnuje všechen svůj čas. Další orgány s cílem najít napojení na vrahy prohledávají finanční a komunikační záznamy. Ministerstvo spravedlnosti nabízí za informace o komkoli, kdo mohl nastražení bomby nařídit, odměnu milion eur (přes 25 milionů korun).

Vyšetřování komplikuje zmíněná nedůvěra pozůstalých k státním institucím, kvůli čemuž se například policie nedostala k osobnímu počítači novinářky. „Daphne by nikdy svůj notebook nepředala. (…) Věděla, že veškeré informace získané policií by šly rovnou k lidem ve vládě, jejichž aktivity prošetřovala,“ řekla sestra reportérky a dodala: „Daphne vždycky říkala, 'kdyby k nám domů někdy přišla policie, hodím svůj laptop do studny', a myslela to vážně.“

Galiziová si během své novinářské kariéry udělala řadu nepřátel, když upozorňovala na korupci a praní špinavých peněz. Dostala Maltu do povědomí v zahraničí nejen jako turistickou destinaci a místo natáčení seriálu Hra o trůny, ale také coby překladiště paliv pašovaných z Libye a centrum nekalých finančních praktik a on-line hazardních her.

Kritizovaná, ale čtená

Média ale upozorňují, že nebyla zcela perfektně čistým příkladem nejvyšších žurnalistických standardů a „její práce kolísala od bulvární přes investigativní až po politicky zaujatou, někdy i v rámci jediného článku“. „Mnohými nenáviděná, ale všemi čtená; její text o ministru Cardonovi měl 547 146 zobrazení. Malta má 460 tisíc obyvatel,“ shrnul její působení NYT.

V současnosti maltská policie seznamuje s případem zvláštního úředníka, který rozhodne, zda tři podezřelí stanou před soudem, nebo bude trestní stíhání zastaveno. Vyšetřovatelé na základě analýzy dat o mobilní komunikaci dokázali vytvořit poměrně detailní obrázek o přípravách vraždy a pohybu tří známých aktérů. Nyní se podle zdroje The Guardian zaměřují na nalezení výrobce bomby a pátrají po možné souvislosti s organizovaným zločinem.

V příštích dnech a týdnech má The Daphne Project čtenářům přiblížit nebezpečí pro zákon a pořádek v Evropě, která plynou z údajné politické korupce a slabé kontroly praní špinavých peněz na Maltě.