Poplatek až 840 eur a lustrace mobilů. Rakousko zpřísňuje azylovou politiku

Rakouská pravicová vláda schválila návrh zákona, podle kterého budou příchozí uprchlíci nově platit administrativní poplatek ve výši až 840 eur (přes 21 tisíc korun). Po spáchání trestného činu pak budou bez prodlení umístěni do vyhošťovací vazby a poté vykázáni ze země, oznámil vicekancléř a šéf Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache. Platit to bude i pro mladistvé. Azylanti, kteří ve své původní vlasti stráví „dovolenou“, přijdou podle Stracheho o právo pobytu v Rakousku.

Uprchlíci v Rakousku
Zdroj: ČTK/AP Autor: Christian Bruna

Migranti v Rakousku napříště ponesou část nákladů azylového řízení, pokud u sebe mají nějakou hotovost. Horní hranice poplatku je 840 eur. Uprchlíkovi každopádně musí zbýt nejméně 120 eur. Pokud tedy u sebe má právě 840 eur, vezme si rakouský stát 720 eur. Pakliže budou náklady na azylové řízení a ubytování nižší, bude mu příslušná částka vrácena.

Vyhošťování žadatelů o azyl bude v některých případech snadnější, ale na základě stanoviska správního soudu bude rakouským úřadům omezena možnost umístit uprchlíka do vyhošťovací vazby.

Kromě podmínek, jako je riziko útěku, bude muset být zjevné, že dotyčný ohrožuje veřejný pořádek či bezpečnost. To ovšem neplatí pro takzvané dublinské případy, kdy odpovědnost za posouzení azylové žádosti ve skutečnosti nese jiná země.

Rakousko využije mobily uprchlíků k vyvrácení falešných údajů

Rakouské úřady budou nově moci na základě dat z mobilních telefonů a jiných datových nosičů uprchlíků zjišťovat rozhodující informace o jejich původu či trase, po níž se dostali do Rakouska, a také o jejich případném zločinném jednání.

Tento nástroj má být uplatňován v případech podezření, že uprchlík o sobě podává falešné údaje. Agentura DPA poznamenala, že například v Německu je to možné jen v ojedinělých případech.

Úspěšní žadatelé o azyl budou muset být opatrní při cestách do svých původních vlastí. Jejich status pak může být v urychleném řízení zrušen. Týkat se to má případů, kdy existují konkrétní důkazy, že cizinec dobrovolně opět požívá ochrany země původu, znovu získal její občanství nebo se v ní dobrovolně znovu usadil.

Vláda lidoveckého kancléře Sebastiana Kurze (ÖVP) chce opatřeními prosadit co nejpřísnější a také co nejúčinnější azylovou politiku, vysvětlil ministr vnitra Herbert Kickl (FPÖ). Rakousko už od roku 2016 omezuje počet azylových řízení. Letos jich může být nanejvýš 30 tisíc.