EU jednala o kvótách povýšeně, zastal se východní Evropy nový německý ministr

Bývalý bavorský premiér a nový německý ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) obvinil Evropskou unii, že při jednání s východoevropskými zeměmi o přerozdělování migrantů zaujímá povýšený postoj. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na politikův rozhovor pro list Die Welt am Sonntag. Dodal, že každá země má svou hrdost.

Horst Seehofer
Zdroj: Reuters Autor: Axel Schmidt

Německý konzervativní politik kritizoval EU za „moralizující“ tón, jímž mluví s východoevropskými zeměmi, které odmítají přijímat žadatele o azyl na základě kvót na přerozdělovaní migrantů. „Takový přístup je kontraproduktivní. Každá země má svou hrdost,“ podotkl předseda CSU, která je sesterskou stranou Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

„Evropská unie je často povýšená. Musíme vložit více energie do dialogu o přerozdělování uprchlíků. Pokud budeme vyjednávat trpělivě, většina zemí to podpoří,“ řekl. Jiné země EU mohou přispět k řešení problémů svým vlastním způsobem, například vysláním většího počtu personálu na vnější hranice EU nebo vyššími příspěvky na provoz hraničních kontrol, uvedl ministr vnitra.

Seehofer vyzývá k ostřejšímu postoji

Seehofer se podle agentury Reuters snaží ukázat, že jeho strana zaujímá nesmlouvavý postoj v otázkách migrace. Již dříve uvedl, že chce usilovat o rychlejší deportace neúspěšných žadatelů o azyl, především těch, kteří spáchali trestný čin nebo jsou považováni za nebezpečné. V rozhovoru pro Die Welt am Sonntag Seehofer vyzval k pokračování kontrol na německých hranicích, dokud EU nebude schopna ochránit své vnější hranice.

Jeho slova ale vyvolala nesouhlas CDU a koaličních partnerů ze sociální demokracie. Obvinili Seehofera, že vyvolává neklid v koalici jen pár dní po jejím ustavení. „Důvěru ve schopnost této obtížně sestavené koalice vládnout zvýšíme naší energií a odpovědností, nikoli veřejnými výlevy,“ varoval šéf konzervativců v Dolním Sasku Bernd Althusmann. Místopředseda sociálních demokratů Ralf Stegner podotknul, že jeho strana nedopustí, aby se koalice „posunula doprava“.