Chceme referendum o sjednocení Irska, řekla ČT nová šéfka strany Sinn Féin

Druhá největší severoirská strana Sinn Féin chce v příštích letech vypsat referendum o sjednocení Irska. V rozhovoru se zpravodajem ČT Bohumilem Vostalem v Londýně to potvrdila nová šéfka irské republikánské strany Mary Lou McDonaldová, která letos nahradila v čele dlouholetého vůdce Gerryho Adamse. Podle ní brexit představuje jasnou a bezprostřední hrozbu pro sociální, ekonomické i politické fungování Irska jako celku. V Severním Irsku přitom už 13 měsíců není lokální kabinet a hrozí přímá vláda z Londýna.

„Nejde ani tak o odtržení od Spojeného království, jako spíš o nápravu něčeho, co se stalo ve 20. letech, kdy naše Irsko bylo rozdělené. My se tak snažíme ukázat na toto historické příkoří a vytvořit plně inkluzivní demokratický stát, který bude sloužit zájmům nového Irska na irském ostrově. Nevím, jestli jste byl v Irsku, je to malý ostrov, krásný, vyzývám vaše diváky, aby nás navštívili, jsou co nejvíc vítaní. Je to malý ostrov, takže nedává smysl, aby tam byly dva systémy vlád, veřejných služeb, atd. Přiznávám ale, že to je výzva, protože vycházíme z pozice, kdy jsme byli v konfliktu, který je teď díky bohu za námi. My teď musíme dál pracovat na usmíření.“

A rozdělení Československa, je to pro vás vzor?

„Díváme se na zkušenosti z celého světa. Díváme se, jak se z toho můžeme poučit. Jsme si ale taky vědomí toho, že každý scénář je jedinečný, má své vlastní souvislosti.“

Je tedy Československo modelem nebo ne?

„Nijak zvlášť. Ale tím neříkáme, že se nechceme poučit – i z výměny názorů. Není to ale jen Československo. My se nechceme dívat nějak zvlášť na jiné souvislosti, a říkat, že tímto směrem musíme jít a že to přesně odpovídá naší zkušenosti, protože každé z těchto politických dilemat je v podstatě různé.“

Ještě jedna otázka, podporujete druhé referendum o brexitu?

„Jestli podporuju nové referendum o brexitu? Víte, my jsme v Irsku zažili, že lidé měli na různé smlouvy jiný pohled a pak se konala nová referenda. Nějak mi to nevyhovuje. Osobně respektuji právo Britů mít svoji debatu a rozhodnutí, ale obtíž je v tom, že se tak stalo bez toho, aby se braly ohledy na dopady pro Irsko. Mou prací je tak chránit Irsko. Musím ale respektovat ostatní v demokratických rozhodnutích, která dělají. Takhle to funguje.“