Chceme referendum o sjednocení Irska, řekla ČT nová šéfka strany Sinn Féin

Druhá největší severoirská strana Sinn Féin chce v příštích letech vypsat referendum o sjednocení Irska. V rozhovoru se zpravodajem ČT Bohumilem Vostalem v Londýně to potvrdila nová šéfka irské republikánské strany Mary Lou McDonaldová, která letos nahradila v čele dlouholetého vůdce Gerryho Adamse. Podle ní brexit představuje jasnou a bezprostřední hrozbu pro sociální, ekonomické i politické fungování Irska jako celku. V Severním Irsku přitom už 13 měsíců není lokální kabinet a hrozí přímá vláda z Londýna.

„Nejde ani tak o odtržení od Spojeného království, jako spíš o nápravu něčeho, co se stalo ve 20. letech, kdy naše Irsko bylo rozdělené. My se tak snažíme ukázat na toto historické příkoří a vytvořit plně inkluzivní demokratický stát, který bude sloužit zájmům nového Irska na irském ostrově. Nevím, jestli jste byl v Irsku, je to malý ostrov, krásný, vyzývám vaše diváky, aby nás navštívili, jsou co nejvíc vítaní. Je to malý ostrov, takže nedává smysl, aby tam byly dva systémy vlád, veřejných služeb, atd. Přiznávám ale, že to je výzva, protože vycházíme z pozice, kdy jsme byli v konfliktu, který je teď díky bohu za námi. My teď musíme dál pracovat na usmíření.“

A rozdělení Československa, je to pro vás vzor?

„Díváme se na zkušenosti z celého světa. Díváme se, jak se z toho můžeme poučit. Jsme si ale taky vědomí toho, že každý scénář je jedinečný, má své vlastní souvislosti.“

Je tedy Československo modelem nebo ne?

„Nijak zvlášť. Ale tím neříkáme, že se nechceme poučit – i z výměny názorů. Není to ale jen Československo. My se nechceme dívat nějak zvlášť na jiné souvislosti, a říkat, že tímto směrem musíme jít a že to přesně odpovídá naší zkušenosti, protože každé z těchto politických dilemat je v podstatě různé.“

Ještě jedna otázka, podporujete druhé referendum o brexitu?

„Jestli podporuju nové referendum o brexitu? Víte, my jsme v Irsku zažili, že lidé měli na různé smlouvy jiný pohled a pak se konala nová referenda. Nějak mi to nevyhovuje. Osobně respektuji právo Britů mít svoji debatu a rozhodnutí, ale obtíž je v tom, že se tak stalo bez toho, aby se braly ohledy na dopady pro Irsko. Mou prací je tak chránit Irsko. Musím ale respektovat ostatní v demokratických rozhodnutích, která dělají. Takhle to funguje.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

SledujteVe Vatikánu se koná pohřeb papeže Františka

V bazilice svatého Petra ve Vatikánu se v sobotu od 10:00 koná pohřeb papeže Františka, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Příčinou smrti hlavy katolické církve byla mozková mrtvice. Rozloučení s papežem Františkem se účastní celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko na pohřbu zastupuje premiér Petr Fiala (ODS).
před 3 mminutami

Trump vyzval Ukrajinu a Rusko k setkání, dohoda je podle něj blízko

Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké úrovni, aby tuto dohodu dokončily. Uvedl to americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social krátce po příletu do Itálie, kde se zúčastní pohřbu papeže Františka.
07:24Aktualizovánopřed 18 mminutami

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 10 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 16 hhodinami
Načítání...