Obětovali mě, je po všem, píše Puigdemont z bruselského vyhnanství

Někdejší katalánský premiér Carles Puigdemont je přesvědčen, že šance na jeho znovuzvolení pohasly. Ve zprávách adresovaných jednomu z exministrů podle španělských médií píše, že „je po všem“ a separatisté jej „obětovali“. Puigdemont oficiálně zůstává jediným kandidátem na katalánského premiéra, jehož plánovanou úterní volbu však kvůli možným právním dopadům předseda parlamentu odložil na neurčito.

Carles Puigdemont hovoří s novináři v Bruselu
Zdroj: Reuters Autor: Yves Herman

Úterní rozhodnutí předsedy Rogera Torrenta nezahájit volbu kandidáta ukrývajícího se před španělskými úřady v Belgii vneslo do dosud jednotných řad separatistických stran rozkol. Zatímco Puigdemontova koalice Společně pro Katalánsko (JXCat) spolu s radikální levicí CUP trvala na uskutečnění volby, kterou předběžným opatřením de facto zakázal ústavní soud, Torrentova Republikánská levice Katalánska (ERC) se postavila za rozhodnutí předsedy parlamentu.

„Naši nás obětovali, přinejmenším mě,“ napsal Puigdemont v textové zprávě jednomu z exministrů pobývajících rovněž v Belgii Antonimu Comínovi. „Vy můžete být ministry (doufám a chci), ale já už jsem obětován, jak to navrhl (poslanec ERC Jordi) Tardá,“ dodal expremiér s odkazem na pondělní prohlášení tohoto politika, který navrhl hledání jiného premiérského kandidáta.

Pochybuji, ale kandidaturu nevzdám, vzkázal Puigdemont

Zprávy zveřejněné původně televizní stanicí TeleCinco přejala většina španělských médií, jejich autentičnost později oba politici nepřímo potvrdili.

Puigdemont v nich dále píše, že „je po všem“ a že španělská vláda zvítězila. Politik obviněný španělskými úřady ze vzpoury kvůli jednostrannému vyhlášení katalánské nezávislosti se prý nyní soustředí na vlastní obhajobu. Zda se hodlá vrátit do vlasti, zatím neuvedl.

Stoupenci Carlese Puigdemonta demonstrují před katalánským parlamentem
Zdroj: Reuters
Autor: Sergio Perez

„Jsem člověk a jsou chvíle, kdy i já pochybuji,“ uvedl Puigdemont na Twitteru k obsahu zpráv. Dodal však, že kandidaturu nevzdá, neboť chová „respekt, úctu a závazky k občanům a zemi“.

Zároveň připomněl, že kdysi pracoval jako novinář a ví, že existují hranice soukromí, které by média neměla překročit. Comín přímo uvedl, že kvůli zveřejnění záběrů svého mobilního telefonu podá na televizi žalobu.

Katalánský premiér musí být osobně přítomen, rozhodl soud

Španělský premiér Mariano Rajoy před volbou nového katalánského premiéra prohlásil, že se Madrid vzdá správy nad katalánskými úřady trvající od října pouze v případě, že bude zvolen fyzicky přítomný premiér. Vláda se kvůli možnému pokusu o volbu nepřítomného Puigdemonta obrátila na ústavní soud, který ji fakticky zakázal. Většina separatistů, kteří mají pro zvolení svého kandidáta dostatek hlasů, dosud oficiálně podporuje expremiéra a jiné jméno nepadlo.

Sám Puigdemont se ve veřejném prohlášení po úterním odložení volby označil za jediného kandidáta a vyzval separatistické strany k jednotě.