Rumunsko bude mít poprvé v historii premiérku. V čele vlády stane europoslankyně Dancilaová

Rumunský prezident Klaus Iohannis jmenoval premiérkou kandidátku vládnoucí Sociálnědemokratické strany (PSD), čtyřiapadesátiletou europoslankyni Vioricu Dancilaovou. Iohannis zdůraznil, že při výběru se řídil striktně „parlamentní aritmetikou“. Předchozí premiér Mihai Tudose odstoupil poté, co mu jeho domovská PDS nevyslovila důvěru. Dancilaová bude první premiérkou Rumunska.

Viorica Dancilaová
Zdroj: ČTK/AP Autor: Octav Ganea

„Je mi naprosto jasné, že sociální demokrati mají většinu. Zvážil jsem všechny argumenty a rozhodl se jmenovat jejich kandidátku,“ řekl Iohannis. Prezident středopravé orientace dodal, že nový kabinet by měl být sestaven do 1. února. 

Prezidentova volba bude podle agentury Reuters posuzována zejména na základě toho, jak se nová premiérka postaví ke korupci v nejvyšších patrech politiky – zda boj s ní usnadní, anebo zabrzdí. Agentura dále uvedla, že prezidenta Iohannise mohly od jmenování Dancilaové odrazovat její blízké vazby se šéfem PSD, kterým je Liviu Dragnea podezřelý z korupce.

Spory s Dragneou poznamenaly i poslední týden mandátu předchozího premiéra. Mihai Tudose byl druhým premiérem, kterého vlastní strana PSD v uplynulých sedmi měsících sesadila.

Za normálních okolností by kabinet vedl šéf nejsilnější parlamentní strany, ale Dragnea být ve vládě nemůže, protože byl předloni podmínečně odsouzen ke dvěma letům vězení za volební podvody a podplácení. Dragnea je jedním z několika členů vládní koalice, kteří jsou podezřelí z korupce. Obvinění odmítá.

Veřejnosti neznámá Dancilaová na sebe upozornila loni v únoru, kdy před Evropským parlamentem hájila kontroverzní krok rumunské vlády. Bukurešť měla v úmyslu zmírnit svůj trestní zákoník. Podle agentury AFP by se pak někteří odsouzení vyhnuli trestnímu stíhání. Brusel snahu rumunské vlády ostře kritizoval a ta od něj po vlně lidových protestů, nejsilnějších od roku 1989, upustila.